Столична община има специална политика, насоченa към интеграция на хората с увреждания, и към осигуряване на условия за тях, но нашият град е огромен и все още предизвикателствата са много, на много места.
Това каза столичният кмет Йорданка Фандъкова на регионален форум „Предизвикателства за социално включване чрез заетост на хората с увреждания”, организиран от СО съвместно с Националната федерация на работодателите на хората с увреждания.
„Има решение на общинския съвет, според което 10 % от местата във всички общински дружества са за хора, които имат решение за процент инвалидност. В общинската фирма „Лозана” работят около 50 души с увреждания, такива работят и в други учреждения. Огромна роля за това има и зам.-кметът Албена Александрова, която отговаря за тези дейности”, каза столичният кмет.
По думите й усилията са насочени към създаване на условия в града, за да може хората да се придвижват. Важно е това, което направихме за образованието - училищата и детските градини.
През 2006 г. в София имаше изградени три училища и нито една детска градина за хора с увреждания, за пет години - 65 училища и 43 детски градини вече имат условия за хора с увреждания. Всички нови градини, които се строят, са с асансьори и отговарят на изискванията и стандартите - посочи кметът. Това се случва и с тротоарите на новите улици, които изграждаме.
В момента се работи на бул. „Ломско шосе” и на бул. „Петко Тодоров”, където се полагат усилия по отношение на това - инфраструктурата да бъде подходяща за хора с увреждания, допълни столичният кмет. По думите й - 300 от общо 800 тролейбуса в столицата са нископодови. Предстои закупуването на 50 нови тролейбуса, към които също ще има такова изискване.
„Все още много хора с увреждания са регистрирани в бюрата по труда и темата трябва да се дискутира и да се търсят решения”, допълни Фандъкова. Зам.-столичният кмет Албена Атанасов припомни за асистентската програма за хора с увреждания, която е насочен към това, те да се придвижват и да стигат до работа, училище или университета. До момента от 1500 желаещи, 1400 са одобрени и имат сключени договори.
Шест милиона лева е стойността на програмата Асистент за независим живот. Проверката, разпоредена от Столична община във връзка със срутилия се балкон, който уби едно момче и рани две момичета, ще бъде готова до 10 юни - каза Фандъкова.
На форума присъства Елка Тодорова – председател на Националната федерация на работодателите на инвалиди (НФРИ), Минчо Коралски – изпълнителен директор на Агенцията за хора с увреждания, Мина Владимирова – директор на дирекция „Социални дейности” към Столична община и др.