Д-р Симидчиев: Третата вълна на COVID-19 зависи от поведението на хората

Facebook
share

"Нужни ли са ни нови като модел и функционалност маски", обясни топ пулмологът д-р Александър Симидчиев пред Нова телевизия. Коментарът му е по повод ситуацията с развитието на коронавирусната пандемия и ваксинирането.

Всичко по темата:
Епидемията коронавирус (COVID-19) 32990

"Трябва да имам кристална топка, за да кажа дали ще има трета вълна. Това зависи от поведението на хората, защото вирусът няма цикличност. Отпускането на мерките има медицински аспект, преждевременно е отпускането сега с оглед на болните и поразените да степен на инвалидизиране, но пък пресечната точка трябва да се търси и с икономическите и социалните аспекти", посочи той.

НОЩ препоръча на Борисов разхлабване на мерките срещу COVID-19

"Хората трябва да спазват хигиенните мерки, дори да са ваксинирани или преболедували. Затова е важно всеки да осъзнае персоналния си риск и риска за обществото. Когато се взимат решения, касаещи всички ни, трябва да има информираност. Честите смени също водят до несигурност, хората стават недоверчиви без информация", каза Симидчиев.

Има медицина на доказателствата. Когато те са в писмена форма, може да се каже дали има грешка. Личното мнение е най-ниското ниво на експертиза. Има организации, които формулират обзорни мнения, които се абстрахират от личното мнение, обясни Симидчиев.

Според него социалните медии заливат аудиторията с информация, по-висока от Ниагарския водопад. Затова е нужна информационна хигиена и селективност.

Управляем е рискът, когато примерно във фитнесзалите са осигурени всички всички дезинфектанти. Децата често се заразяват, но не боледуват, затова пък са носители. Затова се приема рискъта да се отварят училищата и детските градини, изтъкна Симидчиев.

Дори носенето на шалче или бандана може да намали риска от разпространение на вируси чрез слюноотделяне. В арабския свят забулването само на жените явно не е достатъчно, обясни Симидчиев.

Лекарят коментира и донорската ситуация в страната като много сложна, защото няма реципрочност с европейските трансплантационни центрове. Въпрос е и на морал, и на религиозност и на функциониране на семейството. В някои страни има законово записан текст за отказ от донорство, което решава проблема, каза още Симидчиев.

Всичко по темата:
Епидемията коронавирус (COVID-19) 32990

Повече за Коронавирус

Водещи новини

Още новини