Властите на САЩ предложиха на Бразилия подкрепа за получаване на статут на глобален партньор на НАТО, съобщава вестник Folha de S. Paulo, позовавайки се на източници от Министерството на отбраната на латиноамериканската страна.
Предложението е предадено по време на среща, проведена в четвъртък в Бразилия между помощника на президента на САЩ по националната сигурност Джейк Съливан и министъра на отбраната Уолтър Соуза Брага Негу. Едно от условията за такава подкрепа от Вашингтон, според вестника, е забраната за достъп на китайските телекомуникационни компании до националните мобилни мрежи от пето поколение (5G) в Бразилия. Според изданието няма единодушие сред бразилските военни по този въпрос: шефът на кабинета по институционална (държавна) сигурност към президентската администрация на Бразилия Аугусто Елена и неговите подчинени подкрепят забраната, докато самите войски казват, че за целия период на използване на оборудването китайският Huawei „никога сме имали проблеми“.
Придобиването на Бразилия на статут на глобален партньор на НАТО ще позволи на нейните военни да се снабдяват с оръжия от страните от Алианса и да участват в програми за обучение на армейския персонал. Освен това държавите с такъв статут, в случай на военен конфликт, може да бъдат поканени да участват в него на страната на НАТО, но имат право да откажат, обяснява вестникът. В момента членове на глобалното партньорство на военния алианс са Австралия, Афганистан, Ирак, Колумбия, Монголия, Нова Зеландия, Пакистан, Република Корея и Япония.
През юни миналата година бившият посланик на САЩ в Бразилия Тод Чапман заяви в интервю за Folha de S. Paulo, че Американската корпорация за финансиране на международното развитие може да финансира проект за развитие на 5G в южноамериканска държава, тъй като въпросът за избора на 5G доставчик не се смята за търговски във Вашингтон, а като „въпрос на националната сигурност“. По-специално, както посочи дипломатът, шведският Ericsson и финландската Nokia, които са основните конкуренти на Huawei на този пазар, биха могли да получат такова финансиране за своите проекти в Бразилия.
В началото на септември 2020 г. Болсонаро обяви, че лично ще вземе решение за развитието на 5G технологиите. По -рано през юни същата година той заяви, че този въпрос ще бъде решен „като се вземат предвид изискванията на националния суверенитет, информационната сигурност и <...> външнополитическия фактор“. В началото на юли 2021 г. проблемът бе обсъждан по време на посещението в Бразилия на шефа на ЦРУ Уилям Бърнс, който беше приет от Болсонаро, припомня Folha de S. Paulo, цитиран от "Фокус".