Във връзка с освобождаването на главния прокурор и стъпките за реформа на съдебната властта от името на „Продължаваме промяната-демократична България“ Христо Иванов посочи, че промяната нямаше да бъде възможна без ролята на общественото мнение и гражданското общество в България , което е заявило, че няма да търпи „безотчетна, арогантна власт" и българските политици са разбрали това“. Като следваща стъпка в реформата Иванов посочи промени в Конституцията.
"Отстраняването на Гешев е събитие, което си заслужава да бъде оценено. Има позитивни, но и скептични оценки, които казват, че тези, които си го избраха, по същия начин си го свалиха в една процедура, която постави съмнения. Хората, които изразяват съмнения, имат свои основания", каза той.
"Премахна се Иван Гешев, но и заради продължаващите две години усилия от наша страна и от гражданското общество. С различна степен на желание политиците от партиите бяха принудени да се приспособят към тази реалност. Въпросът е дали сега ще превърнем тази ситуация в постоянна, в която няма да позволим Прокуратурата да бъде бухалка", каза още Иванов.
"Дали отстраняването на Гешев ще се превърне в елемент от една добра тенденция зависи от промените в Конституцията – ние трябва максимално да ограничим властта и липсата на отчетност на главния прокурор, трябва да разделим ВСС на две, там трябва да има и представители на обществото, излъчени от НС, но не трябва да са мнозинство. Трябва да има закон за устройство на съдилищата, да ограничим възможността за злоупотреби със следствената тайна, за да ликвидираме възможността да съществуват фигурите на вечния обвиняващ и вечния обвиняем, които предполагат възникването на т.н. дела на трупчета", подчерта още Христо Иванов.
"Отстраняването на Гешев е една добра новина на трупчета. Длъжни сме накрая да произведем положителния резултат", каза още съпредседателят на ДБ.
От „Възраждане“ говориха за свободата на словото.
Според програмата депутатите ще продължат с второто четене на промени в Закона за експортния контрол на продукти, свързани с отбраната, и на изделия и технологии с двойна употреба. Те предвиждат да бъде закрита „Държавна петролна компания”. Законопроектът беше приет вчера на първо четене.
От „Възраждане“ внесоха законопроект в Народното събрание създаване на регистър на осъдените за педофилия в България.
В прессъобщението на партията се казва, че за подобен регистър настояват както граждански организации, така и държавни институции. Целта е да могат заинтересованите граждани и институции да правят справки в случаите, когато става въпрос за защитата на деца.
От партията припомнят, че в 47-ото Народно събрание по тяхна инициатива са били подкрепени по-строги наказания за педофилия.
"Действията на Илхан Кючюк (евродепутат от ДПС) спрямо Република Северна Македония е национално предателство за България. Националните предатели са ГЕРБ, ДПС, БСП, ПП и "Демократична България". Това заяви председателят на парламентарната група на "Има такъв народ" Тошко Йорданов от трибуната на Народното събрание.
Припомняме, че в Комисията по външна политика на Европейския парламент до координаторите на политическите групи и до докладчиците по доклада за напредъка на РСМ за членство в ЕС, е изпратен имейл от Илхан Кючюк - докладчик за напредъка на РСМ. В съобщението българският евродепутат заявява, че е решил да премахне поправка 18 от проекто-доклада, в която влизат всички двустранни въпроси между Скопие и София, както и всички точки за етническото преследване и проблеми на лицата с българско самосъзнание в Северна Македония.
Поправка 18 е свързана с текстове за вкарване на българите в Конституцията на РСМ. Да отпадне нуждата историята да се базира на оригинални документи, което историческата комисия вече е договорила да бъде публикувано в учебниците по история. Да отпаднат текстове срещу престъпления от омраза срещу българите в страната. Информацията потвърди евродепутатът от ЕНП Александър Йорданов.
Всеки пребит българин, всели запален клуб тежат на вашата съвест, обърна се Йорданов към депутатите. Той отсече, че българите никога няма да им простят, а въпросните партии ще останат срамно петно в историята на България.
От своя страна лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ увери, че Илхан Кючюк нищо не е внасял и нищо не е променял.
"Уважаеми управляващи, знаете ли, че откакто дойдохте на власт не е имало ден, в който вие да не се карате. Всеки ден давате доказателство за това, че този кабинет не е направен за хората и за доброто им. Правителство на омертата, страха и имунитетите сте вие", това каза лидерът на БСП Корнелия Нинова от парламентарната трибуна по повод изказването на Христо Иванов в началото на заседанието, че е нужна промяна в Конституцията.
"Трябва да бъдат взети категорични мерки на пазара на горива". Това заяви от трибуната на Народното събрание депутатът от ПП/ДБ Мартин Димитров в рамките на дебат за закриване на ДП "Държавна петролна компания". Той критикува работата на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК), която заради ковид не правила проверки на пазара на горива. Подкрепата на ГЕРБ за закриването била признание, че не се правело така.
Десислава Трифонова от ГЕРБ каза, че партията подкрепила текстовете, защото ПП/ДБ вече убили Държавната петролна компания.
Празнословие видя Петър Кънев от БСП. Той поиска да се спре с дебата, тъй като за днес депутатите имали много работа, а и за всички било ясно, че Държавната петролна компания ще бъде закрита.
Системата на ГЕРБ беше има тука има-тука няма, не се даде Мартин Димитров. Той припомни, че тази компания е създадена с идеята да строи държавни бензиностанции. Депутатът призова да се търсят решения за пазара на горива.
Според Десислава Трифонова няма други мотиви за закриването на петролната компания освен политически.
От ПП/ДБ се оказа, че не разбират какво иска ГЕРБ. Трябва да си признаем важно факти, настоя Мартин Димитров и отново посочи, че КЗК не работела добре и затова трябвало да се оправят регулаторите.
То е ясно, че компанията е убита, след като вече 2 години няма бюджет, репликира Десислава Трифонова.
Йордан Иванов от ПП се обяви за върховенство на закона. Проблемът е идеологически, каза съпредседателят на "Демократична България" Атанас Атанасов.
За мен не е важно котката дали е бяла или черна, а да хваща мишки, коментира Радомир Чолаков от ГЕРБ. А ситуацията с монополите му прилича на Гъливер и лилипутите.
Стоян Таслаков от "Възраждане" посочи, че на партията му бил нужен днешния дебат, за да лъсне истината.
Единодушно, със 190 гласа, парламентът гласува окончателно на второ четене да бъде закрито държавното предприятие „Държавна петролна компания” с промени в Закона за държавните резерви и военновременните запаси.
Първото четене беше вчера, веднага след това депутатите започнаха обсъждането на законопроекта и на второ четене в залата, но поради изтичане на пленарното време, дискусията беше прекъсната и продължи днес – почти два часа.
Направените анализи сочат, че съществуването на „Държавна петролна компания” е напълно необосновано от гледна точка защита на държавния интерес, икономическата логика и защитата на конкурентния пазар на горивата в България, заявява бившето вече служебно правителство и вносител на промените в мотивите си. Участието на държавното предприятие на свободния пазар на горивата не е обусловено от идентифициран „провал“ на пазара, който да налага държавна намеса, се казва още в мотивите.
В срок от седем дни от влизането в сила на закона министърът на икономиката и индустрията открива процедура по ликвидация, освобождава членовете на Управителния съвет, назначава ликвидатор и определя възнаграждението му, гласува парламентът.
В петък е предвиден и редовният парламентарен контрол, на който за пръв път ще отговарят новоизбраните министри от редовното правителство
Андрей Цеков, министър на регионалното развитие и благоустройството, ще отговори въпроси свързани с предвидени финансови средства за финансиране на общински проекти за изграждане и обновяване на общинската инфраструктура, състояние на републиканските пътища, разрешаване на водната криза в община Омураг.
Министърът на правосъдието Атанас Славов ще отговори на два въпроса относно обществени поръчки за доставка на газьол за отопление за нуждите на Главна дирекция "Изпълнение и наказания".
Министърът на образованието и науката Галин Цоков ще отговори на четири въпроса относно извънкласна литература, която се предлага на учениците, резултат от задължителната матура по БЕЛ за зрелостници от випуск 2023 година.
Здравният министър Христо Хинков ще отговори на шест въпроса относно месечните възнаграждения на лекарите в лечебните заведения за болнична помощ, държавният здравен контрол по спазване на законовите забрани за продажба и употреба на диазотен оксид (райски газ), починала родилка в Акушеро-гинекологичния комплекс към Университетска болница "Канев" в Русе.
Кирил Вътев, министър на земеделието и храните, ще отговори на пет въпроса относно закупуването на над 350 високопроходими автомобила от държавни горски предприятия за над 25 млн. лв., нерегламентирано отпускане на вода от язовир "Жребчево".
Министърът на енергетиката Румен Радев ще отговори на два въпроса относно източник на формиране на информацията, докладвана към ЕК относно Министерство на енергетиката, за цените на газьол за отопление в България, както и относно цените в седмичния бюлетин на петролните продукти, подаван от Министерство на енергетиката към ЕК.
Димитър Илиев, министър на младежта и спорта, ще отговори на един въпрос относно информация за взаимодействие с община Монтана във връзка с получения приз "Европейски град на спорта 2023 година".
"Всички общински проекти ще бъдат дофинансирани и това ще бъде предвидено в бюджета, оттук насетне ще зависи от темпа на изпълнение на общините". Това съобщи по време на парламентарния контрол министърът на регионалното развитие и благоустройството Андрей Цеков и увери, че ведомството ще бъде коректен партньор на общините, за да могат да си довършат проектите.
Той уточни, че се предвижда в проектобюджета за 2023 г. всички общини, които са достигнали или ще достигнат в рамките на тази година лимита на отпуснатите средства за изпълнението на проектите от общинската инфраструктура, да получат допълнителни средства, необходими за довършването им. Ще предложим тези средства да не се отпускат авансово, а на базата на реалния прогрес на дейностите - фактическо изпълнение, което ще позволи гъвкавост в паричните потоци, допълни министърът и отбеляза, че в момента реално държавата е предоставила 310 млн. лева, които не се използват ефективно и биха могли да отидат и за други цели.
Министърът напомни, че с Постановление на Министерския съвет от септември 2022 г. бе одобрено частично финансиране на проекти на общините за 417 млн. лева, които покриват 50 на сто от необходимите разходи за изпълнението на проектите от общинската инфраструктура - улици, пътища, водопроводи. На базата на това споразумение са сключени целеви трансфери със съответните общини. Според министъра в тези споразумения "не особено целесъобразно" е записан ангажимент на общините да осигурят допълващото финансиране от още 50 на сто. Цеков посочи, че средствата в пълен размер авансово са преведени на общините.
Вероятно заради несигурността за бъдещото финансиране в момента от 417 млн. лева са отчетени като усвоени около 111 млн. лева, каза министърът. За проектите за основен ремонт и рехабилитация на общинските пътища от отпуснатите 241 млн. лева са усвоени 34 млн. лева или около 15 на сто. Към момента само седем от общините са изразходвали вече предоставените им средствата и имат нужда от допълващо финансиране, заяви министърът.
За проектите за рехабилитация на общинските улици от предвидените 50 млн. лева само 7 млн. лева са усвоени, като само две от общините са близо до достигане на процента изпълнение, равностоен на предоставеното финансиране. Министър Цеков съобщи, че малко по-добро е усвояването на средствата за общински ВиК проекти - от отпуснатите 125 млн. лева, към момента са усвоени около 87 млн. лева и 43 общини са близо до достигането на лимита на предоставеното им финансиране.