Да бъдат направени образователни проекти специално за България, препоръчват наблюдателите от Парламентарната асамблея на съвета на Европа на изборите у нас през май. Те трябва да работят с рискови групи у нас срещу изборната корупция, се казва в доклада на швейцареца Андреас Грос, който бе оповестен вчера в Страсбург, пише 24 часа.
Документът препоръчва промени в Изборния кодекс. Целта е да бъдат изключени злоупотреби с избирателните списъци, тъй като има много гласоподаватели в тях, които живеят в чужбина. Наблюдателите настояват българските власти да разследват всички обвинения за купуване на гласове и контролирано гласуване на предсрочните избори, да подведат под отговорност виновните и да публикуват резултатите от разследванията. Трябва да се вземат под внимание и препоръките за промени, направени още през 2011 г. от Венецианската комисия на Европейския съюз във връзка с начина на формиране на избирателните комисии, за да има по-добър баланс и да се повиши доверието на гражданите в тях, се казва в препоръките на доклада.
Според ПАСЕ промените в изборния кодекс, направени през февруари тази година, в по-голямата си част са били технически и не отразяват препоръките от 2011 г. Наблюдателите подчертават още, че изборната кампания е била помрачена от скандалите, свързани с обвиненията за подслушване на политици и журналисти. Тези незаконни практики нямат място в държава, ръководена от върховенството на закона, се казва в доклада на Грос. Документът настоява също така за промяна на законодателството, така че да се осигури равен достъп на всички политически партии по време на кампанията им до електронните медии.