Изборните резултати за състав на 47-то НС все още не са окончателни, но очертаха ясни тенденции. Една от тях буди въпроси на пръв прочит и това е разминаването между прогнозите и резултатите на първата и някои от следващите политически сили. Очевидно е едно - и при предходният вот на 11 юли, и сега всички социологически агенции дружно предвиждаха водачеството на ГЕРБ-СДС и...дружно не познаха. Та, простичкият въпрос е: на какъв терен и с какви хора се правят социологическите проучвания, така щото да се разминават впоследствие с реалните резултати?
Бърз преглед на прогнозите на отделните агенции от преди дни сочи, че всички те очертават предимството на ГЕРБ-СДС в предизборната надпревара с около 8% пред вторите - ПП ПП.
Някои от проучващите на терен срамежливо посочиха, че "Продължаваме промяняната" може и да бие БСП, ама не е много сигурно. Разбира се предварителните проучвания винаги се поднасят с много уговорки и условности, но пък посочват някакви проценти, които впоследствие се оказват неверни.
Това е основание да попитаме:
как се правят проучванията, които така заблуждават предварително общественото мнение? Анкетите само сред общински и държавни служители ли се правят, които по обясними причини винаги са зависими от силните на деня или поне от онези, които са ги назначили?
Изненада за социолозите се оказа и ниската избирателна активност. Те очакваха президентският вот да вдигне интереса към гласоподаването, ама нейсе. Повечето от тях комай живеят в някакъв паралелен свят и не виждат, нито чуват за умората и отчаянието на хората, които не вярват на държавата, нейните институции и политиците.
В интерес на истината дотук познаха само водачеството на кандидат-президентската двойка Румен Радев - Илиана Йотова, които отиват на балотаж идната неделя.
Ама това и мнозина без да са социолози можаха да предскажат.
Публична тайна е недоверието в социологията през последните години. За честта на науката обаче и за изчистване на собствения й имидж, е добре да получим отговор на тези въпроси, които си задава всеки буден гражданин.
Таблица: фейсбук
Анализите на вота пък предстоят и е добре те да се правят от експертите, на които ще продължим да завадаме въпроси. Иначе е ясно, че от политика, журналистика и футбол, у нас всеки си въобразява, че разбира. Особено откакто съществуват социалните мрежи, до които и професорът и простакът имат еднакъв достъп.