Държавата печели до 40.5 млн. лв. от депозита в ПИБ

share

През лятото на 2014 г. Първа инвестиционна банка получи държавна подкрепа след като стана жертва на криминална атака и само за един ден се наложи банката да изплати около 800 млн. лв.

Първоначално подкрепата бе в размер на 1.2 млрд. лв., но още през месец ноември миналата година стана ясно, че ПИБ е възстановила 300 млн. лв. Преди няколко седмици пък финансовият министър Владислав Горанов заяви, че сумата е намаляла с още 100 млн. лв. Според плана приет от Европейската комисия - ПИБ трябва да възстанови на държавата всички средства до 28 май 2016 г.

В началото на месец март тази година Европейската комисия (ЕК) публикува писмото, с което тя одобрява държавна помощ под формата на 900 млн. лв. депозит от Министерството на финансите в Първа инвестиционна банка. Документът представлява стратегически план за възстановяването на държавната подкрепа от страна на банката, директно одобрен е от Европейската комисия и е задължителен за ПИБ. Изпълнението на плана от своя страна се следи от независима фирма и се докладва на всеки три месеца на ЕК.

Напук на някои некомпетентни изказвания, получените средства от ПИБ обаче не са държавен подарък. В публикувания документ се казва, че банката ще заплати за отпуснатите средства лихва, която варира в диапазон между 0.8% и 3%. Това означава, че за целия период от година и половина, държавата ще получи между 10.8 млн. лв. и 40.5 млн. лв. приходи от лихви. Според държавните закони този тип депозити са обезпечени с ценни книжа или други активи, което гарантира, че държавата ще получи няколко милиона лева лихви без да поема излишни рискове.

За сравнение последните ликвидни заеми, отпускани от Европейската централна банка (ЕЦБ) и насочени към банките в Еврозоната бяха с ниски лихви от 0.25%. Тази лихва се формираше на база основния лихвен процент на ЕЦБ плюс надбавка от 0.1 процентни пункта. Малко по-късно Председателят на ЕЦБ Марио Драги свали основната лихва до 0.05%, което означава, че следващите финансови инжекции, които ще получат банките от Еврозоната ще бъдат с лихви от 0.15%. Това показва, че българската държава е сключила отлична сделка и ще получи доста добра доходност на средствата, които е поставила на депозит в Първа инвестиционна банка, отколкото ЕЦБ получава от отпусканите към банките в Еврозоната средства.

Водещи новини

Още новини