Европейската климатична обсерватория потвърди рекордното топене на антарктическия морски лед

gettyimages
share

Топенето на морския лед в Антарктика достигна рекорд през февруари, в разгара на местното лято, потвърди Европейската обсерватория за изменение на климата "Коперник" данните, подадени по-рано от САЩ. Те разкриват ускорението в топенето на морския лед през последното десетилетие, съобщава БТА.

Морският лед, който се топи през лятото и се възстановява през зимата, е достигнал "най-ниската си стойност за 45-те години, в които се записват спътникови данни" на 16 февруари, каза Саманта Бърджис, зам.-директор на обсерваторията "Коперник". "Минималната дневна площ на морския лед в Антарктика бе достигната на 16 февруари 2023 г. с обща площ от 2,06 милиона квадратни километра".

Зомби лед в Гренландия вдига морското равнище

Американският Национален информационен център за снега и леда, който работи по различен метод със собствени данни от спътници, обяви, че според предварителни данни на 21 февруари е достигната минимална площ на антарктическия морски лед от 1,79 милиона квадратни километра. "Ако бъде потвърдена, тази стойност ще е значително по-ниска от рекорда от февруари 2022 г.", съобщиха от центъра.

Топенето на морския лед не се отразява пряко върху повишаването на морското равнище, но излага ледената шапка на Антарктика на влиянието на морските вълни. Ледената покривка на континента се наблюдава внимателно от учените, защото съдържа огромни количества вода и може да предизвика катастрофално повишение на морското равнище, ако започне да се топи.

Водещи новини

Още новини