От създаването си през 1982 г. ливанската шиитска групировка Хизбула работи в тясно сътрудничество Иран в региона на Близкия изток, пише БТА.
Ето какво трябва да се знае за едни от най-важните отношения в Близкия изток днес:
КАКВО Е ХИЗБУЛА?
Иранската Революционна гвардия основава групировката през 1982 г., за да изнася Ислямската революция и да воюва със силите на Израел, нахлули в Ливан същата година. Хизбула споделя шиитската ислямистка идеология на Техеран и приема иранския върховен водач аятолах Али Хаменей за свой политически и духовен наставник. Обявена от САЩ и други западни държави за терористична организация, Хизбула има могъщо военно крило, за което признава, че е въоръжавано и финансирано от Иран. Групировката разполага също със страховит разузнавателен апарат и контролира свои зони в южната част на Бейрут и в Южен Ливан, както и по границите със Сирия.
Като една от двете водещи шиитски партии Хизбула има депутати в парламента и министри в правителството. Нейното политическо влияние нараства през 2018 г., когато заедно със съюзници печели мнозинство в парламента.
Търговската ѝ дейност включва империя за продажби на дребно и една строителна компания. Тя управлява също училища и клиники.
Групировката, която за последните четири десетилетия израсна по-силна от ливанската държава, се идентифицира до голяма степен чрез конфликта си с Израел. Бойци на Хизбула прогониха Израел от Ливан през 2000 г. и по време на 34-дневната война през 2006 г. изстреляха 4000 ракети по Израел. Оттогава Хизбула се е превъоръжила и е още по-голяма военна сила.
Групировката е обвинявана за бомбени нападения далеч от Ливан. Аржентина хвърли върху Хизбула и Иран отговорността за бомбеното нападение през 1994 г. срещу център на еврейската общност в Буенос Айрес, в което бяха убити 85 човека, и за атаката срещу израелското посолство в Буенос Айрес през 1992 г. с 29 убити. Те отрекоха, че са отговорни. България обвини Хизбула, че е извършила бомбеното нападение, при което бяха убити петима израелски туристи в черноморския град Бургас през 2012 г. Хизбула отрече да е замесена.
КАК ХИЗБУЛА ПОМАГА НА ИРАН В РЕГИОНА?
Хизбула помага на Иран да разпростре властта си в региона. Нейният генерален секретар Сайед Хасан Насрала е водеща фигура в оглавяваната от Иран "Ос на съпротивата", която се противопоставя на Израел, САЩ и техните арабски съюзници. Харизматичен оратор, Насрала помага за привличането и организирането на арабските съюзи на Техеран.
Близките връзки на Хизбула с Иран биват ярко изразени през 2013 г., когато тя се включва във войната в Сирия заедно с Техеран в защита на общия им съюзник президента Башар ал Асад. В Ирак Хизбула открито признава, че подпомага полувоенни шиитски групи, които са подкрепяни от Иран. В Йемен Хизбула е на страната на съюзените с Иран бунтовници хуси във войната им с оглавяваната от Саудитска Арабия коалиция, твърди коалицията, която воюва в страната. През 2017 г. Хизбула отрече, че е пращала оръжия в Йемен. Хизбула признава, че оказва подкрепа на сунитската палестинска групировка Хамас.
КЪДЕ СТОИ ЛИВАН В СТРАТЕГИЯТА НА ХИЗБУЛА?
Хизбула се е наложила като основен играч в Ливан - страна, в която САЩ, Русия, Сирия и Саудитска Арабия от години си съперничат да установят влияние. Сенчести групи, за които представители на ливанските служби за сигурност и западните разузнавания казват, че се свързани с Хизбула, извършиха атаки, вкл. самоубийствени нападения срещу западни посолства, принудили САЩ да изтеглят войниците си от Ливан в началото на 80-те години. Хизбула никога не е поемала или отхвърляла отговорност.
Хизбула зае по-видимо място в ливанската политика след убийството на бившия премиер сунит Рафик ал Харири и изтеглянето на сирийските войски от Ливан през 2005 г. Съд под егидата на ООН осъди миналата година един член на Хизбула по обвинение в заговор за убийството на Харири, смятан за заплаха за иранското и сирийското влияние в Ливан. Съдът не намери доказателства за пряка намеса от ръководството на Хизбула. Групировката отрече каквото и да било съучастие в убийството на Харири и обвини трибунала, че е инструмент на нейните врагове САЩ и Израел.
В качеството си на база на Хизбула Ливан е важен както за групировката, така и за Иран. Хизбула използва своето политическо, понякога и военно влияние, за да се противопостави на заплахата, която съзира у своите ливански съперници, според които нейният огромен арсенал подкопава държавата. През 2008 г. бойци на Хизбула установиха контрол върху Бейрут по време на борбата за власт с тогавашното правителство, подкрепяно от саудитците и Запада. А наскоро групировката оглави призивите за отстраняването на главния разследващ на експлозията на пристанището в Бейрут, съдията Тарик Битар. Съдията разследваше някои от най-близките съюзници на Хизбула по подозрение в небрежност. Групировката заяви, че неговото разследване е политизирано и предубедено.