Н.Пр. Хисаши Мичигами: Японският бизнес се завръща в България

  • 26 ноември 2024 12:34

  • 433
  • 0
Н.Пр. Хисаши Мичигами: Японският бизнес се завръща в България
© Посолство на Япония в България

Не трябва да се толерира агресията на Русия, която нарушава върховенството на закона. Това заяви пред БНР посланикът на Япония у нас Н.Пр. Хисаши Мичигами.

"Въпреки че Европа и Азия са отдалечени една от друга, сигурността в регионите не бива да се разглежда поотделно. Макар да не ми се иска, не е невъзможно някой ден подобна агресия да се породи в Източна Азия. Ако Европа падне, е възможно Източна Азия да бъде засегната. Затова за японските граждани, това, което се случва в Украйна, не е нещо, което се случва в другия край на света, а нещо, което може да бъде свързано с техния живот. Затова те одобряват подкрепата за Украйна". 

Тази година България и Япония отбелязват троен юбилей в двустранните си отношения – 115 години от първите официални контакти, 85 години от установяване на дипломатически отношения и 65 години от тяхното възстановяване. 

Не може да бъде пренебрегнато икономическото развитие на Източна Азия, обясни още Н.Пр. Хисаши Мичигами.

"Но как е в Китай? Вие познавате негативните черти на комунизма по-добре от мен. Ето сега Китай подкрепя Русия във войната срещу Украйна. Разбира се, мирното и кооперативно развитие на Китай е желателно и би било хубаво, ако стане  важен партньор, но реалните действия на страната са различни. Затова виждаме нарастващ международен отзвук". 

Когато г-н Тръмп стане президент на САЩ, аз лично се надявам, че той ще укрепи отношенията с Европа, каза още Н.Пр. Хисаши Мичигами.

"Между САЩ и Европа съществуват предизвикателства, свързани със сигурността, а също икономически и търговски въпроси". 

Японският бизнес се завръща в България, отбеляза посланикът. 

"Хората в България, особено тези на възраст над 60 години, често отбелязват, че включително и по време на социализма, Япония е подкрепяла изграждането на различни инфраструктурни проекти като язовири, пристанища, метро, болници, хотели, културни обекти и съоръжения за опазване на околната среда. Именно в тези области японските предприятия са били активни в България. Щастлив съм, ако тази подкрепа е била полезна. 

Известната японска компания Toshiba, която в миналото построи ПАВЕЦ "Чаира", ще се завърне, за да го ремонтира. Компанията Meiji, известна с производството и продажбата на продукта "българско кисело мляко на Мейджи България" в Япония, е решила да създаде съвместна научноизследователска лаборатория с българската компания "Ел Би Булгарикум" в София. 

Постепенно става ясно сред японските компании, че България се стреми да се превърне в регионален център за иновации и че постига значими резултати. 

За да се изгради завод за сглобяване на автомобили, е важно да има добра транспортна инфраструктура, като устойчива и безопасна пътна мрежа и бързи железопътни линии. Смятам, че чрез работата върху развитието на транспортна инфраструктура ще се открият нови възможности". 

Япония отдава голямо значение на културната дипломация, подчерта Н.Пр. Хисаши Мичигами.

"Когато четете вестници в чужбина, повечето теми в двустранните отношения са свързани с политиката. Ако разгледате двустранните отношения в рамките на 10 години, те ще бъдат в по-голяма степен свързани с икономиката и бизнеса (мобилните телефони, които използвате, автомобилите, които карате и т.н.). Ако разгледате двустранните отношения в период от 50 години, тогава обаче ще видите, че основната тема ще бъде културата. 

"Ел Би Булгарикум" и "Мейджи" създават съвместна научноизследователска лаборатория на световно ниво в България

Що се отнася до културата, наличието на един или двама гениални писатели, музиканти или художници е важно, но още по-важни са впечатленията и оценките, които хората имат за жителите на дадената страна. 

Важен е обменът не само на правителствено, но и на местно ниво. Не само правителството, но и гражданите могат да работят заедно в областта на културната дипломация. България и Япония имат дълга история на взаимно разбирателство, уважение и взаимно учене чрез културата и аз бих искал да задълбоча тези отношения". 

Последвайте канала на

Цветелина Кирилова
433 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини