Сеид Али Хосейни Хаменей е ирански духовник и настоящ върховен водач на Иран. Роден е на 19 април 1939 г.
Али Хаменей наследява Рухолах Хомейни, лидер на иранската революция. След смъртта му е избран за новия върховен водач от Съвета на експертите на 4 юни 1989 г., когато Хаменей е 49-годишен. Преди това Хаменей е президент на Иран от 1981 г. до 1989 г. През 2012 г., 2013 г. и 2014 г. "Форбс" го класира на 21-во, 23-то и 19-то място съответно, в списъка на най-влиятелните хора в света.
Хаменей е вторият най-дълго управлявал в Близкия изток (след Султан Кабус от Оман), както и втори най-дълго управлявал ирански лидер след Шах Мохамед Реза Пахлави.
Хаменей е държавен глава, а също и главнокомандващ на въоръжените сили, и се счита за най-влиятелен политик в Иран. Издава укази и взима окончателните решения за икономиката, околната среда, външната политика и всичко останало в Иран. През август 2016 г. директно предупреждава сегашния президент Хасан Рохани, че не трябва да има отклонения от икономическата политика на Хаменей. Контролира организацията "Setad", която е на стойност най-малко 95 млрд. долара през 2015 г. "Setad" дава на Хаменеи финансова независимост от парламента и от националния бюджет.
Али Хаменей има контрол върху изпълнителната, законодателната и съдебната власт, както и върху армията и медиите. С течение на годините, за да затвърди властта си, поддържа близки отношения с военните и охранителните сили. Всички кандидати за Съвета на експертите, за президент и Меджлиса (парламент), са проверени от Съвета на настойниците, чиито членове се избират пряко или косвено от върховния лидер на Иран. Хаменей също така уволнява и назначава членове в кабинета на президента. През 2016 г., Хаменей нарежда на Махмуд Ахмадинеджад, бившият му съюзник, с когото отношенията му са обтегнати след като Ахмадинеджад обвинява сина на Хаменей – Моджтаба Хаменей в присвояване от държавната хазна, да не се кандидатира за президент отново.
През годините има няколко големи протести по време на управлението на Хаменей, включително студентски протести през юли 1999 г., 2009 г. за президентските избори, когато протестиращите скандират "Смърт на диктатора", както и иранските протести от 2011 г.
Али Хаменей става жертва на опит за убийство през юни 1981 г., който парализира дясната му ръка. Според официалния си сайт, Хаменей е арестуван шест пъти, преди да бъде изпратен в изгнание в продължение на три години, по време на царуването на Мохамед Реза Пахлави.