Пред Провинциалния съд на Британска Колумбия в центъра на Ванкувър - град, който редовно присъства на предни позиции в класациите за най-добрите места за живот в света, има фермерски пазар, посветен на марихуаната, или „занаятчийския канабис“, както търговците обичат да я определят.
Буркани, пълни с наркотика, са наредени на маси под навес, който предпазва продавачите и купувачите от безспирните дъждове. „Тук идват най-различни хора. Всякакви раси, религии и цветове, както и на различни възрасти“, казва Джес Слейтър, който продава на един от щандовете.
Канабисът е незаконен в Канада, но не за дълго. През юли догодина страната ще стане първата държава от Г-7, която легализира напълно употребата на тревата за развлекателни цели. Десетилетия наред властите в Британска Колумбия си затварят очите пред откритата марихуана индустрия в провинцията.
„Британска Колумбия винаги е била Мека за марихуаната в Канада. Тя е част от културата тук“, обяснява Джес, който има гъста брада, дебели очила и яке с висока яка. Той работел като уличен търговец през 90-те години на миналия век, но си намерил работа в струителството, когато осъзнал, че „въртенето на чука плаща сметките с по-голяма сигурност“.
Но може би не за дълго. Според счетоводната компания Deloitte, легалната канабис индустрия в Канада може да влее 23 млрд. долара на година в икономиката. Инвеститорите вече часат на опашка, за да се сдобият с парче от пая, което кара някои анализатори да сравняват легализирането с Треската за злато.
Deloitte смята, че туризмът може да изиграе роля в процъфтяващата индустрия, въпреки че той явно вече го прави. „Пътуващите на круизни кораби са нашите най-големи клиенти през лятото“, обяснява Бейли Чорни, който работи във Vancity Bulldog Cafe. Там джойнтът се продава за 5 долара.
Повече четете ТУК