Около 55 изключителни образци на църковното изкуство (икони, иконостасни фризове и църковна утвар) от ХІV до ХІХ век, които поразяват със своята естетика и смислова дълбочина са експонирани за първи път в Националния музей на българското изобразително изкуство – Криптата на храм „Свети Александър Невски“.
Почти всички те се показват за първи път пред българска публика и са реставрирани през последните месеци от екип реставратори доцент д-р Ралица Русева и Мариела Стойкова – автори, Кети Фудулска – художник, Китан Китанов, Надежда Цветкова, Тодор Бръчков, Милена Донкова и Петър Катеринов – реставратори, студенти от специалност "Реставрация" в НХА под ръководството на доцент Младост Вълкова, Владимир Руменов – фондохранител.
Акцент в изложбата е сребърен обков с позлата от икона на св. Георги Диасорит, съставен от множество отделни елементи (ХІV, ХVІІ, ХІХ в.), който след дълга и сложна реставрация се показва за първи път. В изложбата са разработени няколко теми: иконография на Богородица, български светци, домашни икони и светци покровители на семейството, западни влияния в православната живопис, руска походна църква от Руско-турската война.
Включени са и икони с нетрадиционна иконография и дори иконографски куриози като икона на света Сряда, каквато в действителност не съществува. Иконите показват различни художествени направления и школи в православната живопис на Балканите. Отделено е специално място и на последните дарения за Криптата, направени от частни лица. Изложбата е предназначена както за специалисти, така и за широката публика. Експонатите са съпроводени с подробни обяснителни текстове. Организатор на изложбата е Националният музей на българското изобразително изкуство в сътрудничество с Националния археологически институт с музей при БАН, Националния църковно-исторически музей и Музейната сбирка на Бачковския манастир. А куратор и доцент. д-р Ралица Русева.