Трите проекта по Закона за здравното осигуряване минаха на първо четене

share

С обсъждане на първо четене на промени в Закона за здравното осигуряване започнаха работата си депутатите днес. В програмата бяха включени и други предложения за законодателни промени. Внесени са три проекта за промени в Закона за здравното осигуряване.

Два от тях уреждат плащания, извършвани с публични средства от Здравната каса. В проекта на депутати от ПП ДБ се предвижда Касата да плаща за лекарствени продукти, прилагани за болнична помощ, извън стойността на клиничните пътеки, които да се изчисляват на база най-ниска стойност на база активно вещество.

Проектът на ГЕРБ - СДС урежда случаите, когато няма действащи рамкови споразумения за съответната година, Националната здравноосигурителна каса да не може да заплаща лекарствени продукти на стойност по-висока от най-ниската, платена през предходната година. Третият проект отново е на ПП ДБ предвижда индивидуалните договори, сключвани от Регионалните здравни каси, допълнителните споразумения и други да се изготвят като електронен документ и да се подписват с електронен подпис, а не както досега само на хартиен носител.

Промените в Закона за енергията от възобновяеми източници в морските пространства уреждат планирането, изграждането, експлоатацията и премахването на електроенергийни централи в морските пространства на България, като целта е да се отключи потенциала за местно производство и потребление.

С промени в Закона за запасите от нефт и нефтени продукти се предлага отмяна на разпоредбата, задължаваща икономическите оператори да съхраняват 100 % от запасите за извънредни ситуации само на територията на страната. Повишава се санкцията при отказ за предоставяне за ползване на складов капацитет, а при повторно нарушение лицензията се отменя. Проектът е внесен от двама депутати – Делян Добрев и Йордан Цонев, и влиза в пленарна зала за окончателно приемане.

Доклад от здравната комисия беше прочетен от проф. Костадин Ангелов, след което дискусията по трите законопроекта беше открита.

Андрей Чорбанов посочи,че напрактика остава впечлението ,че не може да се намери рационалната форма за заплатащенто на някои лекарства от касата. Трябва по-радикален подход за да се направи честно ценообразуване, което да не ощетява касата.

От "Възраждане" посочиха, че няма да подкрепят предложените промени. Основният проблем в системата е, че няма контрол по веригата на доставката и заплащането на лекарствените средства, заяви Маргарита Генчева. 

Божидар Божанов предлага утежняваща процедура, която всява хаос в здравната система, заяви Тошко Йорданов от “Има такъв народ” и посочи, че Божанов пренасочва пари към софтуерните си компании.

Всички много дори знаем, че всяко такова изменение е свързано с въвеждането на софтуер, допълни Маргарита Генчева. Почти се досещам коя ще е фирма изпълнител, каза тя.

Божидар Божанов се обърна към Йорданов: Няма нов софтуер, предвижда се използването на съществуваща система. Никаква ново умение не се предвижда за лекарите, а улеснение за тях. Няма никакъв аутсорсинг г-н Йорданов. Виждам, че сте научили нови думи.

Александър Симидчиев от ДБ заяви, че с тези важни компоненти системата щяла да работи по-рационално и стабилно. В здравната комисия се опитвали да намерят добър баланс и междупартиен консенсус, който да движи системата напред. "Имаме голям платец в системата НЗОК - те финансира услугите и медикаментите. Има част от тези лекарства, които се ценообразуват на база на исторически данни за тяхното потребление. Законопроектите на Костадин Ангелов и Васил Пандов предлагат различна формула как лекарствата трябва да се плащат", обобщи ситуацията медикът.

Още преди гласуването той вече бе наясно,че и двата текста ще бъдат подкрепени от мнозинството и призова преди второ четене да има разчети какъв ще е общият ефект от прилагането на всяка една. Те имат различен ефект, но трябва крайният да е максимално справедлив както за доставчиците, така и за гражданите, подчерта Симидчиев. 

Депутатът отбеляза, че при средно претеглени цени в теорията означава, че колкото повече купуваме, толкова по-ниска е цената. "В България на практика има разлика. В някои случаи болници са купували по-големи обеми на по-високи цени. Може да не успеем да снижим цените", предупреди медикът.

 

 

 

 

След прекратяване на разискванията се премина към гласуване на ЗИД на Закона за здравното осигуряване. И трите предложение - на Васил Пандов,  Костадин Ангелов и на Божидар Божанов бяха приети.

За първия законопроект, внесен от народния представител Васил Пандов от ПП-ДБ гласуваха 120 народни представители, 13 бяха против, а 45 гласуваха с „въздържал се“. 

За втория законопроект бе гласувано със 127 гласа „за“, петима - „против“ и 53 - „въздържал се“.

Третият бе гласуван със 125 гласа „за“, 44 – „против“ и 13 „въздържал се“. 

Тошко Йорданов заяви от трибуната: Гласувах против този закон, както и цялата ни група. Човек чуе ли Божанов, софтуер, закон и допълнителни пари, човек трябва да има червена лампа за корупционни схеми.

Водещи новини

Още новини