Названието "Първи частен съд на Георги Колев" не е удачен. ВАС е първият съд, в който се налага делата да се гледат на първа инстанция. Оттук нататък трябва да се уеднакви практиката на съда. Правят се предварителни внушения, които са вредни. Това каза в предаването "Лице в лице" Георги Колев, председател на ВАС.
За съжаление желанието на колегите да няма първоинстанционни дела, може да се случи само с промени Конституцията. Това положение е неприемливо, но това е ситуацията, отбеляза Колев. Той допълни, че желанието на магистратите е да работят само по касационни производства.
Председателят на административните съдии определи като предположения на неговите опоненти за създаването на частна колегия. "Това решение ще го вземе пленума на ВАС. Аз само съм дал предложение, но не мога да влияя на избора. Има вариант да се вземе решение колегията да се свика за определен период от време".
На въпрос дали е враг на съдебната реформа, Георги Колев заяви: "Не, предлагам реформа. Създаването на трета колегия също е реформа".
Припомняме, че на ръба на закона Пленумът на Върховния административен съд (ВАС) взе решение за създаване на касационна колегия, ограничавайки силно кръга от съдии с достъп до окончателните решения по най-важните административни дела в държавата. Предложението бе лансирано от шефа на ВАС Георги Колев в петък и бе сведено до знанието на съдиите още същия ден. Светкавично бе свикано заседание на пленума на ВАС, който с 48 "за" и 31 "против" одобри в понеделник идеята на шефа.
Георги Колев коментира и бюджета на правосъдното министерство за 2016 г. "Реформа на разходите в съдебната система трябва да има, категоричен бе той, но допълни, чене бива да се прави за сметка на бюджета на съдебната система. "Не мога да отрека, че получихме повече пари след намесата на премиера. Искам да отбележа, че най-спорните моменти е с формирането на минималната работна заплата. Тя е свързана със средната минимална заплата и гарантира независимост. Съдиите благодарят на премиера, като отбелязват, че намесата му е била ефективна".
По въпроса за имунитета на депутатите, Колев заяви: "Имунитетът е една процедура, при която прокуратурата иска разрешение от институцията за предварително разрешение за провеждане на наказателно производство. В случая трябва да бъде свален имунитета, но не и изцяло. Тази процедура трябва да се облекчи максимално и това да става бързо".