В студиото на "Още от деня" гостува последният шеф на Шести отдел на Шесто управление на Държавна сигурност, сега издател, преподавател, експерт по национална сигурност - Димитър Иванов. Той коментира аферата с Богомил Манчев и лобитата в енергетиката, както и внесеното предложение за промени в Закона за досиетата.
"В последните години се нагледахме на много леко повдигане на обвинителни актове и изключително трудно доказване на престъпления. Струва ми се, че този стил трябва да бъде променен. В една сериозна правова държава тежестта на работата пада в първия етап на работата, когато се събират доказателства", обясни Иванов.
"Вероятно при този случай става дума за война между енергийни лобита, която никога не е заглъхвала. Самата война може да мине като конкурентна борба, но дали има извършено престъпление. Ако наистина са взети пари за работа, които г-н Манчев е взел те подлежат на връщане", смята експертът.
"Лошото състояние на БСП е проеклция на борбата на тези енергийни лобита. Тези битки по върховете се свързват дотолкова доколкото тези хора се навъртат около БСП или членуват там. Ръководството на Станишев не подлежи на съмнение, въпросът е как той формира своите управленски възгледи и решения, дали под нечие влияние и в изгода на партията", смята Димитър Иванов.
Според експертът по национална сигурност големият въпрос е кой стой зад кулисите в БСП и кой стои зад икономическите интереси. Партията се управлява ръководена от политически мотиви, но лидерите са принудени да се съобразяват с нечии интереси. Един от олигархичните кръгове подкрепя правителството, но това противоречи на други кръгове, което се вижда и в парламента.
"Самият акт на разкриване на досиетата е неправилен и би могъл да представлява опасност за националната сигурност. Аз съм противник на това действие. След като това решение е взето по инициатива на лидерите на БСП трябва да се отиде докрай. В случаят "Пеевски" е скандално самото му избиране, друг е въпросът дали е имал качества за този пост. Как са могли Станишев и Местан да се подведат по тази логика. Тази логика за мен е детска логика", завърши експертът.