Главният прокурор Сотир Цацаров, министърът на вътрешните работи Валентин Радев и министърът на регионалното развитие и благоустройството Николай Нанков дадоха съвместен брифинг за резултатите от проверките на пешеходните пътеки на територията на цялата страна, предаде репортер на Novini.bg.
Проверени са близо 14 000 пешеходни пътеки. Такава инспекция в България се прави за първи път.
„Не приемам и не насърчавам отговорността на институциите да се размива. Не бива да бъде поставен изобщо въпросът на каква цена се съхранява един човешки живот“, заяви Цацаров.
"Проверката показва отчайващи дефицити като например липсващи пътни знаци, неправилно разположение на пешеходните пътеки, неправилна сигнализация", каза той и определи като изключително срамен списъкът с общините, в които са констатирани най-много нарушения.
Аз разчитам МРРБ, освен да състави регистър на пешеходните пътеки, в кратък срок да създаде промяна на нормативната наредба. МВР следва да използва всички възможности, които действащото законодателство предоставя, за да може стопаните на пътя да отстранят нарушенията в срок не по-късно от 30 юни 2018 година", каза още главният прокурор.
Министър Радев заяви, че е редно наистина да не се размива отговорността за пешеходните пътеки.
В 28 области са проверени общо 13 891 пешеходни пътеки.
„Минаваме по трите вида – двете зебри 8.1 и 8.2 и повдигнати пешеходни пътеки. От тип зебра 8.1 са проверени близо 10 000 пътеки“, обясни той. „Неправилно маркиране – или маркировката не е изпълнена правилно, или е износена. Южна България се представя доста зле тук. За неправилното разположение на пътеките – 18%, Перник, Стара Загора, Варна. При 53% от пътеките разстоянието е нарушено, например между две пътеки има по-малко от 250 метра. В София-град има най-много такива. Сигнализацията също е нарушена – 5000 липсващи знаци. Най-много са в Бургас, по Черноморието“, коментира Радев.
Министърът обясни, че неправилно маркирани или износени пешеходни пътеки има в Южна България. Радев поясни, че неправилното разстояние между пътеките е много опасно. „Колите не намалят толкова бързо за 250 м. и става опасно за пешеходците“, добави той. „Проверени са 980 повдигнати пешеходни пътеки, от тях 244 са неправилно маркирани, освен износени са и оцветени в различни цветове. Има наредба всички ще получат предписания. Системи нарушители относно сигнализацията на маркировката, „срамния списък“ – Благоевград, Пазарджик, Стара Загора, Хасково. Трябва да има промени“, каза още вътрешният министър.
Той уточни, че ще продължи наблюдението, ще се дават предписания в областите.
От своя страна министър Николай Нанков заяви, че в 25% от общия брой пешеходни пътеки в страната са на рапубликанските пътища. Едва под 20% от тези пътеки отговарят на изискванията. При 65% пешеходните пътеки от републиканските пътища маркировката е изцяло заличена. В рамките на проверката се направи калкулация за превеждане на пътеките по републиканските пътища за въвеждането им в нормативите. Нужни са 3,700 милиона лева. Изготвен е график, съгласно указанията и предписанията, да се изготви регистър за пешеходните пътеки по републиканските пътища до 30 април 2018 година. Той ще бъде след това допълнен с пешеходни пътеки, които са в компетенциите на общинските съветници.
„След 30 юни 2018 година ще бъде направена нова проверка на пешеходните пътеки. Тя ще се извърши в населените места, където са извършени най – сериозни нарушения. Независимо кой какъв кмет е, той ще понесе отговорност, ако не е спазил изискванията“, съобщи още Сотир Цацаров.
Не цветът обаче на пътеките е основният проблем независимо, че те Пазарджик са оранжеви, заяви той и припомни песента „оранжево небето, оранжево морето, оранжева тревата, оранжев и градът. Според него има пътеки, които са на изключително кратки разстояние една от друга и те са предпоставка точно за ПТП.