Разкриха схема за източване на над 10 млн. лв. от социални фондове за безработица

Getty Images
share

Схема за източване на социалните фондове за безработица разкриха от Асоциацията на индустриалния капитал в България.

Безработни българи пътуват до Западна Европа, намират работа там, сключват договори за добри заплати, но дни след пристигането се връщат в България и се регистрират в бюрата по труда. Така помощите, които получават, са доста високи. Организациите на АИКБ в Гоце Делчев са изчислили, че злоупотребите са за над 10 млн. лева, предаде БНТ.

Всяка пролет стотици работници от района на Гоце Делчев се качват на автобуси и заминават за Западна Европа. Местни фирми ги наемат, но само дни по-късно, те се връщат у нас, за да се регистрират като безработни в Бюрото по труда. Така цяла година получават по 1800 лева на месец, за да си стоят вкъщи.

Идеята за универсален базов доход набира скорост

Най-популярна напоследък е "френската безработица", но схемата работи от години, разказва Бертрам Ролман, управител на най-голямото предприятие в Югозападна България.

"Беше почнала от 2014 – 2015 година т. нар. "английска безработица", при която много хора от региона са отишли в Англия за два–три дни. Само от нашата фирма. Обикновено в месеците април, май, юни сме губили над 100 – 150 хора. Обучени хора, квалифицирани", казва Бертрам Ролман, председател на Сдружение на предприемачите – Гоце Делчев.

През миналата година повече от 2700 души в Гоце Делчев са получавали такова високо обезщетение след кратка заетост в чужбина. И много от тях дори са отказвали да се срещат с работодатели.

"Те считат, че това е тяхно право, което никой не може да им отнема. Категорично отказват да бъдат насочвани към подходящи свободни работни места и изобщо да има бъде предлагана каквато и да е работа, а с регистрацията си всъщност в Бюрото по труда безработното лице придобива както права, така и задължения", коментира Екатерина Герчева, директор на Бюрото по труда в Гоце Делчев.

Тази схема стимулира хората да си стоят у дома и да работят в сивия сектор, източвайки социалните фондове, посочват работодателите.

"Тази схема води към ерозия на трудови навици и тежки щети за бъдещето на трудовия пазар в България", каза Бертрам Ролман.

Трудовите посредници имат право да прекратяват предсрочно борсата на хора, които отказват подходяща за квалификацията им работа. И от началото на годината 58 души в Гоце Делчев са с прекратена регистрация.

 

Водещи новини

Още новини