Парламентът прие законопроекта за държавния контрол над “Лукойл Нефтохим Бургас”

  • 20 декември 2022 18:22

  • 3044
  • 21
Парламентът прие законопроекта за държавния контрол над “Лукойл Нефтохим Бургас”
© Булфото, архив
Слушай новината Слушай новината

Със 148 гласа “за” и 23 “против” парламентът прие на първо четене законопроекта на “Демократична България”,  който дава възможност на държавата да постави под оперативен контрол нефтената рафинерия в Бургас. Законопроектът, внесен от депутата Ивайло Мирчев и група народни представители от ДБ получи подкрепата на всички парламентарни групи, против гласуваха единствено депутатите от “Възраждане”. Това съобщиха от пресцентъра на "Демократична България".

Получилият популярност като “Законът Лукойл” документ всъщност е Законопроект за изменение и допълнение на Закона за административното регулиране на икономическите дейности, свързани с нефт и продукти от нефтен произход. И той дава възможност на държавата да се намеси в защита на националните интереси спрямо критична енергийна инфраструктура, независимо чия собственост е компанията. По думите на депутата от ДБ Мартин Димитров той касае целия нефтен сектор и е добре държавата да има на разположение такъв инструмент, за да го използва, ако се наложи. Ивайло Мирчев уточни, че останалите сектори в енергетиката са регулирани или няма логика да бъдат изобщо адресирани. 

Според законопроекта, при наличие на заплаха за националната сигурност, злоупотреба с монополно положение или наложени ограничителни мерки от ЕС, ООН и пр., държавата ще има възможност да поеме оперативното управление на дружеството. Поемането на контрола да става чрез назначаване на особен представител от държавата. 

От поставянето на рафинерията под оперативен контрол ще има 3 ключови ползи: ще се намалят цените на горивата по бензиностанциите, а от там и на хранителните продукти; ще бъде принудена „Лукойл“ да плаща в пълен обем дължимите данъци в хазната, което не се е случвало от 2007 г.; след като и пристанищният терминал “Росенец” се върне под държавен контрол, държавата най-сетне ще знае какви количества петрол влизат в страната.

НС с извънредно заседание

Депутатът от ДБ Надежда Йорданова обясни от парламентарната трибуна, че особеният търговски управител е позната фигура в българското законодателство и е приложим в газоснабдяването, топлоснабдяването и електроснабдяването. И отхвърли обвиненията на “Възраждане”, че законът налага скрита форма на национализация, защото държавният контрол е ограничен, въвежда се само за 6 месеца и може да бъде продължен единствено за още 6, и мярката подлежи на съдебен контрол. “ЕС е пространство на свобода, сигурност и правосъдие. По-добро от свободния пазар и конкуренцията няма, но при война, когато са застрашени животът на хората и общественият интерес,  конкуренцията може да бъде ограничена. Ние защитаваме правата на хората и обществения интерес”, каза Йорданова. 

Депутатите от ГЕРБ благодариха за изказаните предложения от други групи и декларираха готовност да включат подобренията за второ четене. 

Последвайте канала на

Теодора Павлова
3044 21

Свързани новини

Коментари 21

Добави коментар

2022.12.20 | 18:28

1
Чекаме с нетърпение Руския гъз

2022.12.20 | 19:22

2
Кой са притежателите на най-много ценни книжа облигационни на Република България , а кой са съответното на Нараната република , както и какво им е съотношенияв във отчетните числа - има ли такава информацияя за Вашите програмни избиратели
Да

2022.12.20 | 19:28

3
Въпросният закон, дава възможност на държавата да се намеси в защита на националните интереси спрямо критична енергийна инфраструктура, независимо чия собственост е компанията. "Възраждане" на чело с Копейкин, са гласували "против"! И какво излиза? Че тези руски подлоги, са против защита на националните интереси! А сега пак гласувайте за тях!
Аз

2022.12.20 | 19:29

4
Вярно, тия излязоха големи женски полови органи!

2022.12.20 | 19:31

5
какво е дялово съотношение помежду задлъжнялост безименни ценни книжа и такива със обявен притежател ? Как се изрязява съответното правната съвкупност от ритежания и задлъжнение в балансовата част , относно трудно събираемо , например ? има ли одитираните непоименните ценни книжа ?
Загрижени

2022.12.20 | 19:34

6
Копейкин се е загрижил, да не би държавата да ниционализира Лукойл! Хахаха! Смешник! Подлога!

2022.12.20 | 19:36

7
одитират ли се , както и ли се водят още на баланс държавен старите отпреди 30 години социалистически ценни книжа , а има ли там безименни книжа , които пак висят действащи на баланса , въпреки че има друг европейски регламент относно безименни ценни книжа ? ако има , какво им е съотносителният дял в оформен краен бюджетен резултат , както пасив , така и актив ?
Да

2022.12.20 | 19:43

8
Баце, не ти разбирам питанията. Не съм финансов експерт. Но разбирам, че "Възраждане" на чело с Копейкин, са гласували "против", държавата да има възможност да опъва каиша на тия руски мекерета от Лукойл!
Ясно

2022.12.20 | 19:46

9
Между другото, Костадин Костадинов и "Възраждане" си вкараха страшен автогол с това гласуване! Как може да гласуват в полза на Лукойл, а не в полза на България и националния ни интерес? Срам! Срам и позор! На следващите избори тия са аут!

2022.12.20 | 19:49

10
щом българия има в баланс значими суми безименни задължения , тогава кой да гласува за какво ?
РУШКО МОНГОСКА СМРАД ПРИМАТСКА

2022.12.20 | 19:52

11
Руските Окупатори докараха 1944 година Комунистите и Милиционерите от селата с КАРУЦИ, ние Българите ще ги прибираме обратно с КАТАФАЛКИ !!! Комунисти, Деца на Комунисти, Внуци на Комунисти-САМО ДО СТЕНАТА Милиционери, Деца на Милиционери, Внуци на Милиционери-САМО ПОД ЗЕМЯТА КАЗАХ !!!

Добави коментар

Водещи новини