Изследователи направиха пробив в разрешаването на загадката на отслабващата с възрастта функция на имунната система

pixabay
share

Австралийски изследователи са направили пробив в разрешаването на загадката защо орган, отговорен за имунната защита на човека, се свива и отслабва с възрастта, съобщава БТА, позовавайки се на ново изследване. 

За първи път в света учени от Института за медицински изследвания "Уолтър и Елайза Хол" (WEHI) в Мелбърн са открили нови клетки, които задействат процеса на стареене в тимуса.

Според изследователите откритието може да даде насоки за предотвратяване на отслабването на имунитета с напредване на възрастта.

Колко време е нужно за пълното възстановяване на пациенти с дълъг COVID-19

Разположен в горната част на гръдния кош под гръдната кост, тимусът е единственият орган в тялото, който може да произвежда Т-лимфоцити - известни още като Т-клетки - вид бели кръвни клетки, които помагат в борбата с патогените и елиминират заразени или ракови клетки.

Тимусът обаче е и първият орган в тялото, който започва да се свива с възрастта, което води до намаляване на производството на Т-лимфоцити и отслабване на имунната система.

Изследователският екип е открил два нови типа клетки, които водят до загуба на функцията на тимуса.

За целите на изследването учените са използвали усъвършенствани техники за визуализация и животински модели. 

Изследователите са установили, че клетките, които се откриват само в дефектния тимус на по-възрастни хора и мишки, образуват струпвания (клъстери) около зоните на растеж на Т-клетките, нарушавайки производството им, както и "белези" в жлезата, пречещи й да се възстанови след увреждане.  

Учените казват, че производството на Т-клетки намалява значително след пубертета и на практика спира до 65-годишна възраст, което затруднява организма да се справя с нови инфекции и ракови заболявания. Това обяснява защо на възрастни с изтощена имунна система им е необходимо много повече време от децата, за да се възстановят. 

Откритието предоставя нова гледна точка за регенерация на тимуса и възстановяване на имунната система и може да разкрие начин за стимулиране на имунната функция при уязвими пациенти в бъдеще, отбелязват изследователите. 

Това е първият път, когато изследване доказва, че промените, които настъпват в тимуса, оказват влияние върху способността му да функционира с напредване на възрастта.

Изследването е направено в сътрудничество със специалисти от Центъра за ракови заболявания "Фред Хъч" в Сиатъл и Центъра за ракови заболявания "Мемориал Слоун Кетъринг" в Ню Йорк.

Водещи новини

Още новини