Ендокринолог посочи рисковете от бързото отслабване и как да избегнем йо-йо ефекта

share

Лятото е сезонът, в който хората предприемат сериозни мерки за отслабване, в които влизат и диетите.

"Най-важното, което трябва да кажем, когато става въпрос за борбата с килограмите, е, че това е дългосрочно "пътуване" и слизане на която и да е от спирките, води до връщане на постигнатия успех. Краткосрочните режими доказано са по-лоши от това човек да остане дългосрочно на старите си килограмите. Причината за това е йо-йо ефектът, от който се отделят множество молекули, които влошават здравето", каза ендокринологът д-р Явор Асьов в студиото на "България сутрин".

Специалистите опитват да променят начина на хранене на хората така, че плавно и постепенно да се върне желаното тегло.

"В дългосрочен план обмяната на веществата се забавя, апетитът на пациентите с наднормено тегло се покачва и в крайна сметка статистиката сочи, че само 10% от хората, които опитват да намалят теглото си дългосрочно, го постигат", допълни д-р Асьов в ефира на Bulgaria ON AIR.

По думите му има няколко грешки, които хората допускат - една от тях е, че хората се ограничават твърде много.

"Или пък избират да се хранят с храни, които не им харесват, да спортуват 7 пъти седмично, а това физическо не е възможно. Всичко трябва да бъде прекарано през призмата на основния въпрос: "Как аз бих могъл да спазвам този режим на хранене в дългосрочен план" - да избирам храни, които са ми вкусни, разбира се, да се спазвам и съветите на специалистите", подчерта ендокринологът.

А прекалените крайности водят и до край на режимите: "Една от причините е, че не постигат точно тези стойности, които са си поставили в началото, обмяната понякога не върви точно така, както си я представяме."

"Всички хора са податливи на затлъстяване, има генетични компоненти в немалък процент, но в крайна сметка всичко опира до лош начин на хранене и физическа активност. По-големият проблем, свързан с теглото, е натрупването на мастна тъкан около талията. Най-често той се среща при мъжете, но понякога и жените не са опазени и всъщност те са метаболитни болни. Този тип натрупване на мастната тъкан около талията е свързан с множество заболявания", поясни д-р Явор Асьов.

От думите му стана ясно, че заболяване имаме, когато т.нар. индекс на телесната маса надхвърли 30.

"Тези хора живеят по-кратко от тези, които имат нормално телесно тегло. Най-честа причина за това са сърдечно-съдовите заболявания, от които страдат голяма част от българите. На второ място са метаболитните такива - захарен диабет, а не на последно място са и ставните заболявания. Пациентите със затлъстяване търсят помощ 10 години след като диагнозата е налична. Нерядко в лекарските кабинети тя се пропуска, макар да се поставя толкова лесно", коментира още ендокринологът.

И припомни, че понякога килограмите са свързани с хормоналния дисбаланс.

Ето кой е първият симптом за евентуално наличие на метаболитен синдром

"Енергийните напитки са едни от най-ужасните напитки за децата. Много сериозно трябва да бъдат ограничени, особено във всички заведения и магазини за хранене, които са близки до училищата. Трябва да се говори от властите за това нещо", настоя Асьов.

Водещи новини

Още новини