Учени: Луната все още е имала действащо магнитно поле преди 2 млрд. години

  • 02 януари 2025 13:23

  • 347
  • 0
Учени: Луната все още е имала действащо магнитно поле преди 2 млрд. години
© Pixabay

Нов анализ на проби, събрани от китайската мисия "Чанъе-5" показва, че Луната е имала слабо, но все още действащо "динамо" магнитно поле преди около 2 милиарда години, предаде Синхуа. 

Разбирането на силата, структурата и еволюцията на лунното магнитно поле е от решаващо значение за разгадаването на вътрешния му състав, топлинна история и повърхностна среда. 

Изследователите под ръководството на специалисти от Института по геология и геофизика към Китайската академия на науките, са анализирали 9 базалтови проби, върнати от сондата "Чанъе-5" от Океана на бурите (Oceanus Procellarum) на Луната.

Тези скали предлагат уникален шанс да се проучи магнитната история на Луната отпреди 3 до 1 милиард години - все още недостатъчно добре изследван период, който повдига интригуващия въпрос дали естественият спътник на Земята е имал дълготраен "динамо" ефект. 

Резултатът показва, че през този период на Луната е имала слабо "динамо" магнитно поле, около 2 до 4 микротесла или по-малко от 10 процента от сегашната сила на земното поле, според изследването, публикувано в сп. Science Advances.

Откритието помага да се запълни голяма празнина в разбирането за магнитната еволюция на Луната и предполага, че лунното динамо е било налично поне до средата на съществуването й, казва Цай Шухуей от изследователския екип. 

Луната е по-стара, отколкото се смяташе досега, сочи ново проучване

Изследователите също така загатват за продължаваща термична конвекция в дълбоката вътрешност на Луната, която може да е осигурила допълнителна топлина за вулканична активност преди магнитното ѝ поле да изчезне напълно.

Миналия месец учените публикуваха изследване в сп. "Нейчър", в което се посочва неочаквано възобновяване на силата на магнитното поле на Луната преди 2,8 милиарда години. Откритието се основава на скални проби, събрани от далечната й страна от лунната сонда "Чанъе-6".

Двете изследвания предполагат, че магнитното поле на Луната не само се е запазило до средата на съществуването ѝ, но може и да е варирало през това време, отбелязва Цай.

Сондата "Чанъе-6" се завърна на Земята през юни миналата година с 1935,3 грама проби, събрани от неизследваната досега далечна страна на Луната. Завърналата се през декември 2020 г. сонда "Чанъе-5" донесе 1731 грама проби, състоящи се предимно от скали и почва от лунната повърхност, отбелязва БТА.  

Последвайте канала на

Константин Тодоров
347 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини