COVID-19 увеличава риска от образуване на кръвни съсиреци до шест месеца след инфекцията

pixabay
share

COVID-19 увеличава риска от развитие на сериозни кръвни съсиреци до шест месеца след заразяването, предаде Франс прес, позовавайки се на шведско проучване, публикувано в сп. "Бритиш медикъл джърнъл" (BMJ).

Всичко по темата:
Епидемията коронавирус (COVID-19) 33060

Изследването установява повишен риск от дълбока венозна тромбоза (тромб в крака) до три месеца след заразяване с COVID-19, белодробна емболия (тромб в белия дроб) до шест месеца след инфектиране и кръвоизлив до два месеца след заразата.

Червените кръвни клетки, увредени при преболедуване от COVID-19, водят до проблеми с кръвоносните съдове

Рискът е по-висок при пациенти с придружаващи заболявания и при такива с тежка форма на COVID-19. Той е бил по-ясно изразен по време на първата пандемична вълна в сравнение с втората и третата вълни, се посочва още в проучването.

За целите му изследователите са идентифицирали над един милион души в Швеция, заразени със SARS-Cov2 в периода между 1 февруари 2020 г. и 25 май 2021 г. Те са съпоставени по възраст, пол и място на пребиваване с повече от четири милиона души, които не са имали положителен тест за COVID-19.

Специалистите след това са изчислили процентите на дълбока венозна тромбоза, белодробна емболия и кръвоизлив при хора, които са били с COVID-19 по време на контролния период и са направили сравнения с контролната група.

COVID-19 може да предизвика дългосрочни сърдечни проблеми

Според изследователите повишените рискове, наблюдавани по време на първата вълна в сравнение със следващите две, могат да се обяснят с последвалото подобряване на лечението и ваксинацията при по-възрастните пациенти, допълва БТА.

Авторите на изследването смятат, че тези резултати оправдават предприемането на мерки за предотвратяване на тромботични инциденти (като например прилагане на лечение, което предотвратява образуването на съсиреци в кръвоносните съдове), по-специално при пациенти с висок риск, и подсилват важността на ваксинацията срещу COVID-19. 

Всичко по темата:
Епидемията коронавирус (COVID-19) 33060

Повече за Коронавирус

Водещи новини

Още новини