Бременни жени, които страдат от тромбофолия, алармираха, че по родните аптеки има дефицит на специални инжекции. Бъдещите майки трябва да си ги поставят всеки ден почти до края на бременността. Въпросните инжекции обаче се използват и при лечение на коронавирус. Проверка на Novini.bg потвърди, че Фраксипарин и Клексан липсват по аптеките.
Тромбофилията е състояние, при което кръвта показва повишена тенденция за образуване на кръвни съсиреци. Тя трябва да се следи внимателно, за да не доведе до усложнения при плода. Състоянието е деликатно и за майката.
Във фейсбук имаше вълна от подкрепа за бременните с тромбофилия след прочувствения разказ на една от тях, че инжекциите липсват. Теодора Тодорова се е сблъскала с този проблем и веднага се е притеснила. Така вместо да се радва на желаната си бременност, тя среща въпроси от рода:
"Как можахте да забременеете в такова време?"
Това я попитала фармацевтка, която й е обяснила, че въпросните инжекции се пренасочват за лечение на COVID пациентите.
Пред Novini.bg друга бременна потвърди, че тя също е констатирала проблем със закупуването на инжекциите за тромбофолия.
"В събота 3 аптеки обиколихме. В една намерих 7 броя инжекции, в другите две нямаше. Аптекарките ми казаха, че няма по складовете и едва ли ще намерим някъде другаде", разкри тя.
Междувременно съпричастността и подкрепата за бременните в тази рискува група се засилва. Има специална фейсбук група, където бъдещите майки показват желание да си помогнат една друга с набавянето на инжекциите.
Там се обръща внимание, че има и паникьосани хора, които се презапасяват. Подчертава се, че хиляди майки в България страдат от тромбофилия и ежедневно приемат фраксипарин, клексан, натаспин и други кръворазреждащи препарати.
А от Министерството на здравеопазването уверяват, че ще има нови доставки.
Преди време, още в началото на пандемията Novini.bg обърна внимание и на липсата на друг медикамент, който е за поддържаща терапия на пациенти с ревматоидни заболявания, заради това, че той влезе в схемата за лечение и на коронавирус по света.
Пациентите от България взимаха този медикамент от близките съседни държави като Гърция и Турция, но там вече продажбата му е само за вътрешния пазар. У нас след години отсъствие все пак хидроксихлорокинът се появи, но цената му е в пъти по-скъпа от тази в чужбина.
Тези два примера за проблем с достъпа до животоподдържащи медикаменти поставя сериозен въпрос пред българското здравеопазване.
Защото освен че в момента се прави една закъсняла и хаотична реорганизация на болниците, липсва ясна подкрепа за всички остнали групи пациенти, чието здраве е застрашено подари ограничения достъп до лечение или до лекарства. А пациентите недоумяват какво костваше на властите да направят всичко това през лятото, когато ситуацията беше по-спокойна.
По материала работиха Нора Виткова и Борислава Бибиновска
Повече за Коронавирус
- най-ново: Вижте последните новини
- лесни стъпки: Как да се предпазим?
- просто ръководство: Какви са симптомите?