-
23 декември 2024 15:55
- 248
- 2
Малкият интерактивен робот на име Орбит е създаден от експерти от университета „Loughborough“, за да помага на деца с разстройства от аутистичния спектър да развият социалните си умения чрез разказване на истории, физическо взаимодействие и визуална комуникация.
Орбит може не само да играе и слуша. Той разбира емоциите на събеседника си.
Изобретението с размер на човешка длан се усмихва и моли да натиснат копче, което се намира на гърба му. Ако бъде натиснато внимателно, ще се усмихне широко. Ако обаче човек използва груба сила, ще се натъжи и ще каже: „О, натисна ме силно. Орбит е тъжен и се нуждае от разведряване. Погъделичкай ме по коремчето, може пък да помогне.“
Целта на екипа, създал машината, е да помогне на децата с разстройства от аутистичния спектър (РАС) да разпознават чуждите и своите емоции и да общуват с околните.
Създателят на робота страда от разстройство от аутистичния спектър
Роботът е дело на Бен Пауъл, който също страда от РАС и знае колко трудно и плашещо е да ти се налага да се срещаш и разговаряш с хората.
Той пояснява: „В повечето случаи малчуганите с РАС не умеят да комуникират, защото не могат да направят разлика между онова, което те казват и чувстват и не разпознават емоциите. При мен беше точно така. Затова искат да създам продукт, който да ги улесни.“
Терапиите с речеви специалисти могат да бъдат много полезни, но те, както и други роботи, създадени по-рано, за да се използват в училищата, са твърде скъпи алтернативи.
Бен добре разбира колко силна е нуждата от помощник, който обаче да не е недостъпен за обикновените хора. Орбит е проектът, с който младежът ще завърши своето обучение в университета.
Орбит изразява емоции чрез гримаси и думи
Докато разказва истории, машината прави гримаси, за да изрази съответната емоция. Тя поощрява детето да я докосне и реагира на неприемливото за обществото поведение с вербални и визуални знаци.
„На първо място Орбит е разказвач на истории. Това негово умение е изключително полезно, тъй като обикновено децата с разстройства от аутистичния спектър разчитат на думи, които описват самата емоция. Роботът разказва и в същото време променя изражението си, за да ги улесни“, допълва студентът.
Роботът поощрява децата да общуват с него вербално и визуално
Втората функция на неговото изобретение е да подтиква събеседника към вербална и визуална комуникация. Предимството на Орбит е, че не е просто машина. Той има идентичност. Така малчуганите могат да се сближат по-бързо с него и да се научат да изпитват емпатия.
Взаимодействайки с робота, децата постепенно създават причинно-следствени връзки и запомнят как техните действия са накарали да се чувства Орбит. Ако например натиснат копчето на гърба му твърде силно, той изглежда тъжен или уплашен.
Бен Пауъл създава функционален прототип, който има функция да разпознава гласове, сензор за допир в предната част и резистор, чувствителен на сила, монтиран на гърба. Младият мъж е решен да продължи да усъвършенства робота, за да повиши увереността на децата с разстройства от аутистичния спектър.
Той не крие надеждата си, че общуването с Орбит би могло да накара поне част от тях да говорят повече. Ако това се случи, ще бъде много по-лесно да започнат да взаимодействат по-активно и със своите връстници, което пък е предпоставка за създаване на приятелства.
Източник: Meet Orbit, the Interactive Robot That Looks to Help Children With Autism Spectrum Disorders Develop Social Skills: https://neurosciencenews.com/asd-orbit-social-robot-21497/
Последвайте канала на
Свързани новини
Саудитска Арабия ще използва роботи за изграждането на футуристичен пустинен метрополис
23 декември 202410:47
Tesla пусна робота си Optimus да се разходи сред природата
10 декември 202411:48
Квантовата роботика: мaшини c чoвeшĸи ĸoгнитивни cпocoбнocти
09 декември 202414:38
Роботите стават все по-достъпни в българската икономика
27 септември 202411:44
Учени проектираха първия роботизиран крак с изкуствени мускули
09 септември 202420:32
Космически инженери създават сонди-роботи за измерване на топенето на ледовете на Антарктида
30 август 202415:16
Георги Иванов направи равносметка за 2024 година
Искренов: Генчев изглежда направи сам избора си! Нещата в Левски се оправят, дано ЦСКА направи хубав стадион
ЦСКА - София обяви лагер в Турция, "червените" уредиха контрола с участник в ШЛ
Фантастичен Алберт Попов влезе в Топ 10 на слалома в Алта Бадия
Цървена звезда - Партизан
Ботев (Пд) с официална позиция след срещата с представителите на политически партии
Коментари 2
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Наталия Киселова: В момента е много трудно да кажем кои са на власт и кои са в опозиция
23 декември 202419:48
ДДС за ресторантьорите скача с 11% в полунощ на Нова година: значи ли това и по-високи цени за клиентите на заведенията?
23 декември 202417:28
Майката на изчезналия Ники: Отвлечен е, кучето му е прекалено чисто, за да е било в гората
23 декември 202418:59
Мъж е починал в хотелски комплекс в Добрич. В стаята му откриха флакони райски газ и метамфетамин
23 декември 202416:51
Дерайлиралият влак край Батановци е предизвикал множество материални щети
23 декември 202418:05
Задържаха двама нашенци в Сърбия, пребили баща и син на магистрала, потрошили и колата им
23 декември 202418:20
Проф. Тодор Кантарджиев: Полово предаваните инфекции в 90% са причина за безплодие в семействата у нас
23 декември 202418:55
Кардиологът проф. Георгиев с призив: Махнете солта от масата си
23 декември 202417:54
Водещите новини! Съдия: Без ясен отговор за „Осемте джуджета“ не е приемливо Сарафов да бъде избран. Рюте вижда опасност за сигурността на НАТО
23 декември 202418:59
2024.12.23 | 15:59
2024.12.23 | 17:01