Биопроизводителят Росица Телкеджийска: Природата прави своята регулация в момента, трябва да сме по-прецизни

  • 23 декември 2024 16:32

  • 324
  • 1
Биопроизводителят Росица Телкеджийска: Природата прави своята регулация в момента, трябва да сме по-прецизни
© Freepik

Продължителната суша беше най-големият проблем, с който се сблъскахме през 2024 г. Имахме 58 дни, в които температурата не падна под 38 градуса. Това сподели с Агри. БГ биопроизводителят Росица Телкеджийска. 

Ранното затопляне в района на Сандански, където работи тя, си е казало думата и още през юни термометърът е показвал над 40 градуса. 

За да стартират културите, се е наложило още през ранната пролет да се подава вода за напояване. За първи път от 15 години, в които Телкеджийска се занимава със зеленчукопроизводство, се е наложило да се прави непрекъснати поливки от март до ноември. 

„В резултат на жегите имаме по-ниски добиви. Земеделието си е абсолютен хазарт, това е игра с природата“, казва стопанката на биоферма.  

Капка по капка - часовникът тик-така: глoбaлнa вoднa ĸaтacтpoфa е възможна oщe пpeз тoзи вeĸ

Първите трудности са възникнали с картофите, но и при другите култури също е имало трудно прихващане, особено при динамичните атмосферни амплитуди през есента. В момента в района температурите са между 10 и 16 градуса и всичко е позеленяло, но Росица очаква след това да ударят студове. 

Трудно е земеделците да се справят с предизвикателствата на природата, но според нея стопаните може да си помогнат като прецизират това, което залагат.

„Освен всички видове помощни средства от природата, използването на биоагенти и фиксиращи бактерии и други препарати, разрешени в биологичното производство, трябва и много силно прецизиране на нуждите на посевите спрямо промяната, за да може да реагираме навреме. Закъснението води до стрес на растенията. Търся грешките в нас, природата си прави своята регулация в момента. Тя е съвършена, но ние трябва да сме още по-прецизни, за да имаме резултати. Това обаче трудно се получава поради липсата на кадри“, казва опитната агрономка. 

От думите ѝ става ясно, че през това лято цялата техника на биофермата се е изпочупила заради високите температури. „Техниката се чупи, ние – не. Усилията на човешкия фактор най-накрая ще доведе до положителен резултат, но все по-трудно става всичко и на много висока цена“, убедена е Росица. 

Българската генбанка е в бедстващо състояние и са необходими спешни мерки

Цената на крайната продукция също не е била удовлетворяваща. Трета поредна година доматите се продават под 1 лв./кг през юни, юли и август. „В никакъв случай не можем да ги транспортираме до София и да си покрием разходите. Защо да правим земеделие като има други начини, по които да си изкарваме препитанието“, се пита младата дама. 

„Все повече фермери, особено по-малките от региона, не виждат причина да се жертват, защото това е много сериозно изхабяване на физическия ресурс и ако няма смисъл, мотивация и вяра – не се получава“, споделя още тя. 

За нея, въпреки навлизането на прецизната техника, модернизацията и иновациите, без човешкия фактор нищо не може да се случи в земеделието. Говорим за истинска храна, а не синтетично произведена в колба под контролиран климат. Има опасност в даден момент да няма кой да произвежда истински храни и тогава не просто ще бъдат скъпи, а може изобщо да ги няма. Дори не искам да си помисля, че е възможно, но вървим натам“, казва със съжаление Телкеджийска, в чийто стопанство на 700 дка се отглеждат 40 различни култури.

Последвайте канала на

Теодора Павлова
324 1

Свързани новини

Коментари 1

Добави коментар
erotis

2024.12.23 | 16:33

1
❤️Ту­­­к мо­­­жете д­­­а събл­­­ечете ед­­­но мом­­­иче и д­­­а я ви­­­дите го­­­ла) Мо­­­ля, оце­­­нете г­­­о ➤ Ja.cat/sexbg

Добави коментар

Водещи новини