Бразилският Сенат взе решение да отстрани президентът Дилма Русеф от поста заради обвинения в нарушаване на бюджетните закони, съобщиха осведомителните агенции.
Начело на най-голямата страна в Латинска Америка до следващите президентски избори застава вицепрезидентът Мишел Темер. Той ще положи клетва пред долната камара на парламента до няколко часа. За отстраняването на Русеф гласуваха 61 сенатори, против бяха 20, съобщи БТА. Русеф отрича да е извършила нещо нередно и нарича процедурата за импийчмънт "държавен преврат". Русеф дойде на власт през 2011 г. и беше първата жена, станала президент на Бразилия.
Сенатът гласува отделно дали да лиши Русеф от правото да заема държавни и обществени постове за срок от 8 години, както предвижда Конституцията на страната. Сенаторите решиха да не прилагат тази мярка спрямо бившата президентка.
Решението за импийчмънт на президента не е безпрецедентно за Бразилия. Предишната процедура за импийчмънт беше срещу Фернанду Колор ди Мелу през 1992 г., но двата случая са съвсем различни, отбелязва АФП. Колор ди Мелу подаде оставка, преди Сенатът да гласува за импийчмънта му, докато Русеф се бори докрай. Той беше обвинен в корупция, а тя беше свалена заради по-техническото обвинение във финансови нарушения, отбелязва АФП. Колор ди Мелу беше лишен от право да заема обществени и държавни постове за 8 години, но този срок изтече и през 2006 г. той беше преизбран като сенатор от щата Алагоас. През 2010 г. беше преизбран и стана един от сенаторите, гласували днес за отстраняването на Дилма Русеф.