Фон дер Лайен откри стратегически диалог за бъдещето на селското стопанство

Gettyimages (архив)
share

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен постави началото на Стратегическия диалог за бъдещето на селското стопанство — нов форум, чиято задача е да договори обща визия за бъдещето на европейския селскостопански и хранителен сектор до лятото на 2024 г., съобщиха от пресцентъра на Представителството на ЕК в България. 

 „Назрял е моментът е да се постигне нов консенсус относно храните и селското стопанство сред земеделските стопани, селските общности и всички други участници в агрохранителната верига на ЕС. Земеделските стопани и хранително-вкусовата промишленост в ЕС осигуряват здравословна и висококачествена храна и имат основен принос за нашата икономика, особено в селските райони. Те също така полагат огромни усилия да допринесат за нашия колективен екологичен и цифров преход. В същото време обаче те са изправени пред широк спектър от предизвикателства — от изменението на климата до инфлацията до нестабилните пазарни въздействия. С този стратегически диалог създаваме форум за представяне на ясна визия за бъдещето в полза на всички,“ заяви председателят Фон дер Лайен.  

Министър Вътев в Брюксел: Подпомагането за европейските фермери трябва да бъде справедливо

Стратегическият диалог, председателстван от германския експерт проф. Петер Строшнайдер, обединява широк спектър от заинтересовани страни от цялата агрохранителна верига. След тази първа среща в Брюксел ще бъдат организирани поредица от тематични срещи. В диалога активно ще участват Съветът на ЕС и Европейският парламент. Това ще бъде възможност да се чуят гледните точки, амбициите, опасенията и решенията на земеделските стопани и другите заинтересовани страни.

Стратегическият диалог, обявен от председателя в нейната реч за състоянието на Съюза през 2023 г., ще разгледа предизвикателствата и възможностите като справедлив стандарт на живот за земеделските стопани и общности, подкрепа за селското стопанство, използване на знанията и технологичните иновации, както и бъдещето на европейската продоволствена система на ЕС в един конкурентен свят.

Водещи новини

Още новини