Туск с предложение към Европейския съвет за Брекзит

gettyimages (архив)
share

Председателят на Европейския съвет Доналд Туск предложи днес на своите колеги Великобритания да получи отсрочка до една година за напускането на ЕС. Предложението се съдържа в писмото на Туск до участниците в утрешното извънредно заседание на Европейския съвет.

Туск отбелязва, че британският премиер Тереза Мей е поискала отсрочка до 30 юни. Досегашният ни опит, както и разделението в британския парламент, показват, че е малко вероятно одобряването на постигнатото споразумение между ЕС и Лондон да приключи до юни, допълва той. По неговите думи отсрочка до юни би повишила заплахата от нови временни отлагания и извънредни срещи на върха с кратки срокове. Това би хвърлило сянка над работата на останалите държави от ЕС в следващите месеци, пише Туск. Той пояснява, че съществува и възможност някоя следваща отсрочка да не получи одобрение и така да се стигне до случайна раздяла без уредени правила.

Затова вярвам, че би трябвало да обсъдим други възможности. Една от тях е "гъвкава отсрочка", която да продължи само доколкото е необходимо и не повече от една година, защото след това ще ни трябва единодушие за предстоящи решения, уточнява председателят на Европейския съвет. По неговите думи при гъвкав подход прилагането на отсрочката може да бъде автоматично прекратено, веднага след двустранното ратифициране на споразумението за раздялата, предаде БТА.

Ако застоят продължи, дългата отсрочка би дала възможност на Великобритания да преосмисли стратегията си за напускане на ЕС, предвижда Туск. Той добавя, че за да бъде одобрена, отсрочката трябва да се опира на съгласие, че постигнатото споразумение за оттегляне няма да бъде предоговаряно; че преговорите за бъдещите отношения няма да започват (до британското напускане). Великобритания може да оттегли по всяко време заявката си за напускане на ЕС, както потвърди Европейският съд, допълва Туск.

Той отбелязва, че докато не напусне, Великобритания остава пълноправна част от ЕС и останалите следва да се отнасят с Лондон с най-дълбоко уважение заради желанието да останат близки партньори. Нито една от страните не следва да се чувства унизена в този труден процес, заявява той.

Водещи новини

Още новини