Скандал между евролеви и евродесни беляза вчерашния половинчасов дебат в Европейския парламент в Страсбург за протестите в България и исканията за оставка на кабинета "Орешарски". Дискусията беше наложена от избраниците от Европейската народна партия и проведена по настояване на евродепутатите от ГЕРБ.
Реален резултат от нея обаче нямаше, тъй като Европейският съвет отказа да вземе отношение с мотива, че не е обсъждал ситуацията у нас и "няма какво да каже", пише в. "Монитор". Нищо ново не можа да каже и представителят на Европейската комисия по време на обсъждането - еврокомисарят Вивиан Рединг, в резултат на което тя преповтори позицията на Жозе Барозу след срещата му миналата седмица с премиера Пламен Орешарски. А човекът, внесъл искането за дискусията - немският евродепутат от ЕНП и зам.-шеф на групата Манфред Вебер, пък безпрецедентно се намеси във вътрешните работи на България, настоявайки за нови предсрочни избори у нас от името на цялата евродесница.
В понеделник вечерта на заседание на председателския съвет на Европарламента от ЕНП настояли за провеждането на дискусията. Искането било отхвърлено, но вчера сутринта с гласовете на евродесните, зелените и неколцина депутати от ПЕС точката беше вкарана извънредно в дневния ред на членовете на ЕП - веднага след продължилия близо четири часа дебат за свободата на медиите и правата в Унгария. По време на самото обсъждане пък както Вебер, така и останалите му колеги от евродесницата преповториха тезите, лансирани от зам.-шефа на ГЕРБ Цветан Цветанов при обиколката му в Германия непосредствено преди да му бъде повдигнато първото обвинение за незаконното подслушване от страна на МВР. Тогава той обясняваше пред немската десница, че преместването на ГДБОП в ДАНС застрашавало успешната борба с организираната престъпност. Именно това беше и един от лайтмотивите на евродесницата.
Избраниците от ЕНП, които взеха участие в дискусията, преповториха и други тези на ГЕРБ, че настоящите управляващи са влезли в съглашение с "Атака" и кабинетът "Орешарски" се крепял само на гласовете на хората на Волен Сидеров. "Г-н Ханес Свобода каза, че се е наложило социалистите да глътнат горчивия хап на крайнодясната партия, но какво е било дадено в замяна? Пари, руско влияние? Битката с организираната престъпност вече не е в МВР, десетки хиляди граждани протестират срещу случващото се в страната. ЕНП ще направи всичко възможно върховенството на закона да се върне в България", заяви Вебер и допълни, че ЕНП иска нови избори в България. "Очевидно страдате от някакъв вид раздвоение. С какво право точно вие ще се обявявате против законно избрано правителство? Аз искам ли предсрочни избори в Германия за това, че вашето правителство е довело вашата страна до резултати, които очевидно не се приемат от всички нейни граждани?", контрира го евродепутатката от БСП Илияна Йотова, която след дебата обобщи случилото се с коментара, че той е бил напълно излишен, като единствената му цел е била Германия да си направи предизборната кампания на гърба на България. "Една държава членка поиска предсрочни избори в друга държава членка, което се оценява тук като абсолютен гаф, резюмира тя случилото се.
Колегите й от БСП Ивайло Калфин и Евгени Кирилов, и от ДПС - Метин Казак и Филиз Хюсменова, пък подчертаха в залата, че за разлика от времената на кабинета "Борисов", когато правителството официално се крепеше на гласовете на "Атака", сега няма коалиция между управляващите и Волен Сидеров. А единствената причина кабинетът да се крепи на кворум, осигурен от "Атака", е, че ГЕРБ не ходят на работа. "Ако вашата партия си беше на мястото в парламента и работеше, това правителство щеше да работи още по-успешно", обърна се Хюсменова към евродепутата от ГЕРБ Андрей Ковачев и настоя да бъде дадена възможност на кабинета "Орешарски" да изпълни програмата си. "Нека уважаваме законността", настоя тя. Калфин пък подчерта, че "Атака" е антиевропейска партия, която е далеч от европейските ценности, но припомни, че Борисов е разчитал на нейните гласове и тогава от ЕНП не са реагирали по никакъв начин. "Ние не можем да обвиним "Атака", че ходят на работа. Председателят на Европейския парламент, председателят на парламентарната група на социалистите говориха с Бойко Борисов лично, за да влезе в парламента. Кога вие направихте това?”, обърна се към колегите си от ЕНП пък Ивайло Калфин, а Казак обвини евродесните в двоен аршин за това, че през последните години са били глухи и слепи за коалицията между ГЕРБ и "Атака", за рекета над бизнесмени, налаган от бившия кабинет, както и за подслушването на политици и бизнесмени. Евродепутатите от ПЕС припомниха също, че кабинетът се е съобразил с първоначалните искания на протестиращите и "спорното предложение" за шеф на ДАНС е било оттеглено.
Независимият евродепутат Слави Бинев пък направо обвини ЕНП в лицемерие, като попита: "Защо Европа чак сега обръща внимание на България, а пренебрегваше предишните сигнали за диктатура и цензура? Как е възможно при четири години глад, мизерия, тоталитаризъм, подслушване да не предприемете нищо? Защо търпяхте Кадафи в лицето на Борисов, защо търпяхте Щази в лицето на Цветанов?".