-
27 ноември 2024 08:32
- 1238
- 0
Над 200 мъже се записаха за безплатна консултация със специалистите от Клиниката по урология на ВМА, ръководена от проф. Илия Салтиров, в рамките на месеца за мъжко здраве Movember.
Какви са техните наблюдения и съвети към силния пол разказва пред Novini.bg д-р Константин Христов от ВМА.
- Д-р Христов, според статистиката за 2022 г. у нас с рак на простатата са диагностицирани около 3000 мъже, от които почти половината – 1300 души, са починали. Как може да се промени тази статистика в благоприятна посока?
- Ракът на простатата е най-честото онкологично заболяване при мъжете както в Европа, така и у нас. Честотата на рака на простатата се увеличава в световен мащаб и това е доказано, това може да се каже, че е вече едно социално значимо заболяване във всички аспекти. 1300 починали от 3000 души е една наистина много неблагоприятна статистика, която за съжаление показва, че при голяма част от новидиагностицираните заболяването е открито в по-късен стадий. Нашите усилия и голямо желание са тази статистика да се промени в благоприятна посока. Начинът, по който това би могло да се случи, е да се повиши вниманието на обществото за проблемите свързани с мъжкото здраве и по-конкретно за рака на простатата. Именно и поради това, ние с колегите от Клиниката по урология на ВМА се включихме и тази година в кампанията Movember, организирайки безплатни прегледи през целия месец ноември на мъже с цел скрининг и ранно диагностициране на рака на простатата.
За съжаление все още при немалка част от болните заболяването се открива в напреднал стадий, поради факта, че голяма част от мъжете не обръщат внимание на своето здраве при липса на симптоми. Именно това е и целта на кампанията Movember – да се намали броят на случаите с късно откриване на рака на простата и да се повиши вниманието на обществото за проблемите свързани с това заболяване. Колкото повече пациенти бъдат диагностицирани навреме, толкова повече ще бъде и процентът на излекуваните и това ще окаже благоприятен ефект върху тяхната продължителност и качество на живот.
- На каква възраст съветвате да започнат да се преглеждат профилактично мъжете?
- За съжаление през последните години не са редки и случаите на откриване на заболяването при по-млади хора. Всички мъже, които са над 50-годишна възраст се препоръчва да започнат ежегодни профилактични прегледи за рак на простатата, докато при мъже, при които имаме наследствена предразположеност, т.е. в рода има данни за мъж, който вече е боледувал от рак на простатната жлеза при тях профилактиката може да се започне след 45-годишна възраст, тъй като при тях рискът е по-висок за развитие на простатен карцином.
- Важи ли подобна генетична обремененост при близка родственост с жени с рак на гърдата?
- Доказано е, че ракът на простатата е по-чест сред някои фамилии и наследствеността също е рисков фактор за това. Наличието на близък родственик с рак на простатата повишава риска от заболяване 2-3 пъти. Мутации в гени като BRCA1 и BRCA2, които се срещат и при жени с рак на гърдата са открити и при немалко болни с карцином на простатата, което e в подкрепа на съществуваща генетична обремененост при близка родственост с тези жени.
- Какъв преглед доказва категорично, че става дума за рак на простатата – достатъчно достоверно ли е изследването PSA?
- Процесът на диагностицирането на простатния карцином не е толкова кратък и изисква провеждането на набор от взаимно допълващи се изследвания в определена последователност. Само по себе си изследването на PSA не доказва категорично, че става дума за рак на простатата при дадения пациент. Простатспецифичният антиген (PSA) може да бъде завишен и при редица други състояния като добракачествено уголемяване на простатната жлеза(ДПХ), възпалителни заболявания на простатната жлеза (простатити) и др. При пациенти със завишени стойности на ПСА се препоръчва провеждането на ядреномагнитен резонанс на простатната жлеза. При пациентите съмнителни за наличие на рак се преминава към биопсично изследване. Именно резултатът от биопсията е това, което доказва категорично дали при даден болен има рак на простатата.
- Какви съвременни методи прилагате във вашата клиника?
- В Клиниката по урология на ВМА, ръководена от проф. Илия Салтиров, вече от няколко години извършваме магнитно-резонансна/ултразвукова фюжън биопсия на простатната жлеза, която спокойно можем да наречем златен стандарт в диагностиката на простатния карцином. Неоспорим е фактът, че фюжън биопсията е диагностично по-точният и превъзхождащият метод в сравнение със систематичната трансректална биопсия. В диагностичния процес на рака на простатата фюжън биопсията е методът, който е широко препоръчван от водещи международни урологични организации.
- Какви са наблюденията от проведените до този момент прегледи в рамките на кампанията?
- И тази година, както и през миналата година, интересът към кампанията е огромен. Още първите дни след обявяването на кампанията бяха заети всички часове за преглед. Огромното желание на хората да се прегледат ни мотивира още повече нас като медицински специалисти. Това, което можем да отбележим е, че все повече мъже проявяват самосъзнание и загриженост за собственото си здраве, което може само да ни радва. Хубавото е, че дори все по-млади хора проявяват отговорност към своето здраве идвайки на профилактичен преглед. Колкото повече пациенти бъдат диагностицирани навреме, толкова повече ще бъде и процентът на излекуваните и това ще окаже благоприятен ефект върху тяхната продължителност и качество на живот.
Последвайте канала на
Свързани новини
Свещеници дариха кръв във ВМА
20 ноември 202418:16
Втора чернодробна трансплантация във ВМА за седмица
16 ноември 202411:31
Осма чернодробна трансплантация във ВМА
11 ноември 202410:17
Безплатни консултации за пациенти с диабет във ВМА-Варна
01 ноември 202419:46
Ген. Мутафчийски: ВМА винаги ще остане на поста си
08 октомври 202411:33
ВМА отбелязва Европейския ден на донорството
08 октомври 202411:02
Ливърпул срещу Реал Мадрид е гаранция за нова интересна вечер в Шампионската лига
Изграждат нов стадион във Враца
Лудогорец отлетя за Вечния град с голямата си звезда
Гледайте на живо всички мачове и голове в Шампионската лига тук!
Байерн отново се оказа непреодолимо препятствие за ПСЖ
Левандовски изживя паметна вечер, в която Барселона нямаше проблеми
Водещи новини
Лена Бориславова: Не държим кандидатът за равноотдалечен премиер да е посочен само от ПП-ДБ
27 ноември 202408:07
Кирил Петков: Трябва да се отпуши работата на парламента
27 ноември 202409:13
Иван Иванов, БСП: Не ни дадоха гаранции, че Силви Кирилов няма да обслужва Пеевски и Борисов
27 ноември 202407:49
Балабанов: Силви Кирилов не е скритият служебен премиер
27 ноември 202408:36
От "Възраждане" предлагат премахване на хартиените бюлетини
27 ноември 202409:51
Андреева: Колкото повече ПП искат да се отделят от Пеевски, толкова повече се доближават до „Възраждане”
27 ноември 202408:31
Повторно броене на бюлетини: Какво ще се случи, ако се появят липсващите гласове за "Величие"?
27 ноември 202408:04
Защо младежката безработица у нас остава висока?
27 ноември 202408:58
Бивш шеф на охраната в столичния мол: Тези младежи и преди са правили проблеми
27 ноември 202407:53