Популациите на живеещите в сладководни водоеми видове едри животни драстично са намалели през последните 40 години, се казва в доклад на учени от института "Лайбниц" в Берлин, цитиран от БТА.
Популациите на видовете с тегло над 30 кг в сладководните водоеми са намалели с 88 процента между 1970 г. и 2012 г. Сред тези видове са речните делфини, бобрите, крокодилите, гигантските костенурки и есетрите.
Намаляването на популациите на живеещите в сладководни водоеми животни е 2 пъти по-голямо в сравнение с това на гръбначните на сушата и в морето.
"Резултатите са тревожни и потвърждават страховете на учените, които са се заели с изследването и опазването на биоразнообразието в сладководните водоеми", заяви ръководителката на изследването Соня Яхниг.
Много видове риби, като есетрата, пъстървата и гигантския сом, са особено застрашени - популациите им са намалели с 94 процента, а тези на влечугите - със 72 процента, се отбелязва в доклада. Мегафауната в сладководните водоеми често е взимана за мишена заради месото, кожата и яйцата си. Специалистите критикуват също проектите за построяване на 3700 бента в света, за 800 от които се предполага, че ще бъдат изградени в райони с голямо биоразнообразие, например в реките Амазонка, Конго, Меконг и Ганг.
Резултатите от изследването са публикувани в Global Change Biology.