Без влязла в сила присъда държавата ще има право да отнема имущество на лице, което е привлечено като обвиняем по наказателно производство. Гражданите ще трябва да доказват законността на доходите си за 10 години назад при разлика от 250 000 лв. между притежаваното и доходите им. Парламентът прие на първо четене законопроекта за отнемане на незаконно придобито имущество, внесен от депутати от ГЕРБ, и отхвърли законопроекта на депутата от ДПС Христо Бисеров за гражданската конфискация.
За проекта на депутатите от управляващата партия гласуваха 121 народни представители, 70 бяха против, а 10 души се въздържаха. Предложението на Бисеров събра 72 гласа, 31 бяха против, а 88 депутати се въздържаха.
По време на дискусията от опозицията призоваха проектът на ГЕРБ да бъде оттеглен и да се разработи нов проект, но след сериозно обществено обсъждане. Към призива се присъедини и Христо Бисеров (ДПС), като обясни, че е готов да оттегли своя законопроект. Близо четири часа продължи дискусията по двата законопроекта. Министърът на правосъдието Диана Ковачева посочи, че очакването от бъдещия закон е да подобри съпротивителната сила на държавата срещу организираната престъпност и корупцията по високите етажи и да подобри доверието към институциите. Ангел Найденов (Коалиция за България) каза, че законопроектът на ГЕРБ носи рискове за българските граждани и затова няма да го подкрепят, но ще подкрепят проекта на Христо Бисеров. Колегата му Михаил Миков посочи, че не правителството евнесло законопроекта в парламента, защото на премиера са му "подшушнали, че противоречията в него ще му донесат политически загуби". Според депутата от левицата проектът е негоден да отговори на очакванията на хората и на Брюксел.
Иван Костов (Синята коалиция) обяви, че законопроектът на Христо Бисеров разписва по добре правомощията на държавата по отношение на гражданската конфискация. Той добави, че и в проекта на ГЕРБ има добри моменти, но не подкрепя предложението проверка за отнемане на имущество да започва веднага след привличането на дадено лице към наказателното производство. Той поясни, че това ще даде много силни инструменти в лицето на МВР, защото дознателите също могат да извършват тази дейност. Димо Гяуров (СК) определи законопроекта на ГЕРБ като нормативен "франкенщайн" и призова той да бъде оттеглен. Повод за образуване на проверка може да бъде и неподаването на данъчна декларация или грешката в нея, даде пример Гяуров.
Волен Сидеров от "Атака" предложи законопроектът да се прилага и за президента, вицепрезидента, администрацията на президентството, министър-председателя, министри, заместник-министри, кметове, областни управители, депутати и евродепутати.