Очаквам, че в следващия доклад на ЕК ще бъдат взети под внимание мерките, които предприемаме за реформи и подобряване на съдебната система.
Това заяви в сутрешния блок на БНТ министърът на правосъдието Диана Ковачева.
Тя посочи, че индексът за корупция, според който България е най-корумпираната държава в ЕС, се базира на вижданията на бизнеса. "Ако погледнете класацията на държавите, при всички има по-лоши резултати в борбата с подкупите, защото е променена методиката, но фактът, че ни сочат като най-корумпирани, е тревожен и трябва да положим много усилия това да се промени. Самият бизнес трябва да се включи активно в противодействието на корупцията, за да създадем една обща система на почтеност в страната ни", каза Ковачева.
Според нея, е много важно БОРКОР да започне да работи, защото анализаторската функция на службата е от голямо значение. По думите на правосъдния министър, при противодействието на корупцията е много важен моментът, в който се оценява ефектът от корупцията, а това е ролята на БОРКОР.
"До няколко седмици "Прозрачност без граници" ще излезе с доклад за изборните нарушения, в който ще има и препоръки за по-успешно провеждане на бъдещ вот. Организационните нарушения намаляха между двата тура заради проведената разяснителна кампания, затова е важно да се наблегне на професионализирането на изборната администрация, защото на този вот тя не можа да поеме тежестта на изборите "2 в 1", каза още Диана Ковачева.
"Всички са наясно, че са нужни промени във Висшия съдебен съвет, но стъпките трябва да са последователни. Ролята на правосъдния министър не е да казва какви точно трябва да бъдат мерките за промяна, но времето за дискусия е назряло", посочи Ковачева.
Тя заяви, че законът за конфискация на незаконно придобито имущество ще стане факт, но трябва да се изработи нов законопроект, защото старият беше отхвърлен от парламента.