Кабинетът прие стратегията "България 2020"

Булфото
share

Към 2020 г. България трябва да бъде държава с конкурентоспособна икономика, която осигурява условия за  пълноценна социална, творческа и професионална реализация на личността чрез интелигентен, устойчив, приобщаващ и териториално балансиран икономически растеж.

Това е визията в Националната програма за развитие: България 2020 (НПР Бг2020), приета на  днешното правителствено заседание, съобщи пресслужбата на кабинета.

Националната програма за развитие е рамков дългосрочен документ, който възоснова на анализ на ситуацията в страната и на тенденциите за развитие определя общите стратегически цели на националните политики до 2020 г. за всички сектори на държавното управление, включително техните териториални измерения и координацията им на регионално и местно ниво. Той осигурява и рамката, в която ще бъдат определяни приоритетите за инвестиране на публичните средства (национални и европейски), както и мобилизирането на частно и друго финансиране. НПР Бг2020 е интегриран документ, който показва връзката между приоритетите на Европейския съюз в контекста на

Стратегията "Европа 2020" и националните приоритети на България. Тя осигурява основа за разработването на Споразумението за партньорство за кохезионната политика за периода 2014-2020 г. Основните цели, които се поставят в НПР Бг2020, са повишаване на жизнения стандарт чрез конкурентоспособно образование и обучение, създаване на условия за качествена заетост и социално включване и гарантиране на достъпно и качествено образование; изграждане на инфраструктурни мрежи, осигуряващи оптимални условия за развитие на икономиката и качествена и здравословна околна среда за населението; повишаване на конкурентоспособността на икономиката чрез осигуряване на благоприятна бизнес среда, насърчаване на инвестициите, прилагане на иновативни решения и повишаване на ресурсната ефективност. Осемте приоритета на Програмата са: подобряване на достъпа и повишаване на качеството на образованието и обучението и качествените характеристики на работната сила; намаляване на бедността и насърчаване на социалното включване; постигане на устойчиво интегрирано регионално развитие и използване на местния потенциал; развитие на аграрния отрасъл за осигуряване на хранителна сигурност и за производство на продукти с висока добавена стойност при устойчиво управление на природните ресурси; подкрепа на иновационните и инвестиционни дейности за повишаване конкурентоспособността на икономиката; укрепване на институционалната среда за по-висока ефективност на публичните услуги за гражданите и бизнеса; енергийна сигурност и повишаване на ресурсната ефективност; подобряване на транспортната свързаност и достъпа до пазара.

Изпълнението на всеки приоритет включва реализацията на набор от многосекторни политики, фокусирани върху факторите на социално-икономически растеж в България. В своята същност те са насочени към генериране на балансиран икономически растеж, постигане на висока и качествена заетост, оптимално използване на ресурсите и ефективна грижа за околната среда, както и към повишаване благосъстоянието на българските граждани. При промяна на конюнктурата, документът ще бъде актуализиран и допълнен, информира пресслужбата на правителството.

Водещи новини

Още новини