ГЕРБ искат данък върху лихви, докато депутатите вземат 2/3 от парите си без налог

share

Няма да бъдат изтеглени парите от банките, тъй като няма достатъчно висока доходност на инвестиции, които да бъдат направени в момента. Това каза пред БТВ финансистът Емил Хърсев в коментар за идеята да се облагат лихвите от депозитите. В момента лихвите в офшорните зони са 0,25%, докато у нас са 4%, каза той. Плоският данък работи по-добре, когато е по-широко приложим, защити новият десятък финансистът. Цялата реститутска класа, която прибира доходи от ниви и не се облагат изобщо, каза Хърсев.

Според Светлин Танчев от ГЕРБ централните банки в цял свят намаляват лихвените проценти, за да извадят парите от трезорите и да се завъртят в икономиката. Според Красимир Каракачанов от ВМРО ГЕРБ напълно са катастрофирали в икономическата си политика, тъй като Симеон Дянков си играе на проба-грешка. Искаме оставката му, защото той експериментира върху нас. Ще вземеш на пенсионера спестяванията за лекарствата и внучетата и ще му вдигнеш пенсията, това е мародерство, отсече Каракачанов. Остава сега правителството да тръгне по улиците да джобят хората и да вземат на босия цървулите, каза воеводата.

България е против данъка върху финансовите транзакции, а тук предприема подобна данъчна реформа, каза Мартин Димитров. С такива мерки ще си останем най-бедните в Европа, именно от спестяванията идват инвестициите, категоричен е депутатът от СДС. Според бившият лидер на сините никой не е видял предложението черно на бяло. Той си обясни странната реакция на Министерството на финансите първо да отрече подобна идея, а после да я лансира отново с първоначален срам от страна на Симеон Дянков.

Оказа се обаче, че депутатите продължават да получават 2/3 от заплатите си без да плащат данък. Парите се получават в плик, с които се плащат разходите. Според Емил Хърсев обаче подобни разходи се облагат с данъци, когато се плащат разходи по организиране на дейността. Скандалът избухна преди няколко месеца, когато лидерът на РЗС Яне Янев разкри, че всеки депутат взема пари, за да плаща на външни експерти. При получаването на средствата обаче парите не се облагат, тъй като не са част от заплатата, обясниха икономистите. Ако си ги приберат в джоба, политиците трябва да ги декларират, категоричен е Хърсев.

Безотчетните 2/3 от депутатското възнаграждение са около 1500 лева, които народните представители вземат допълнително на месец за издръжка на приемните си по места и за експертиза. Част от депутатите обаче нямат приемни, нито плащат издръжка на сътрудници в парламента и в избирателните си райони.

Парите обаче отивали за други дейности. Според признания на парламентаристи те давали от ези средства за купуване на венци за гоидшнини, дарения за зоологическата градина, помощи за училища и други нерегламентирани в Правилника за дейността на Народното събрание дейности.

Така например ковчежникът на "Атака", а сега независим депутат Петър Хлебаров, който стана известен с това, че след напускането си отнесе касата на парламентарната група, където се съхраняват именно тези средства, обясни, че депутатите от групата се събирали поне веднъж месечно, правейки си пищни угощения. В менюто им присъствало 15-годишно уиски по 217 лева бутилката, калмари на скара и сьомга със шафран. Правели къпи подаръци на колегите – например запалка за 800 лв. Не щадели средства за подаръци на лидера, който получил уникален часовник за няколко хиляди лева. Средства се отделяли и за ремонт на партийни офиси.
 

Водещи новини

Още новини