Обсъждат изграждането на Национална детска болница в парламента

Булфото
share

Със 170 гласа "за" и 30 "въздържали се" само от "Възраждане" - парламентът включи като извънредна точка в дневния си ред за днес създаване на нова Временна комисия - за проверка на факти и обстоятелства за дейността на Глеб Мишин, свързана с данни за евентуално осъществяване на неправомерно предоставяне на българско гражданство.

Точката беше включена като трета в дневния ред по предложение на ГЕРБ-СДС. 

Първа точка в приетата програма за седмицата е второто четене на промени в Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина. След това парламентът ще разгледа проект на решение за необходимите действия за изграждане, оборудване, пускане в експлоатация и кадрово обезпечаване на Националната детска болница от „Здравна инвестиционна компания за детска болница“ ЕАД.  

Тази седмица се предвижда още депутатите да обсъдят на първо четене промени в Закона за устройството на Черноморското крайбрежие, в Закона за устройство на територията и в Закона за насърчаване на заетостта, както и изменения в Закона за предприятията на социалната и солидарна икономика и в Закона за забрана на химическото оръжие и за контрол на токсичните химически вещества и техните прекурсори. В програмата е включена и ратификация на международни документи, по които България е страна. В петък е предвиден редовен парламентарен контрол.

Отхвърлено беше предложението на "Възраждане" за изслушване на премиера Николай Денков и вицепремиера и външен министър Мария Габриел относно договорен трансфер на 18 мигранти по регламента Дъблин, пристигнали в България на 13 февруари т.г.  

Депутатите ще изискат от министър Хинков обобщен доклад от извършени проверки в болница "Лозенец"

Комисията по икономическа политика и иновации и тази по енергетика  също се събират на заседание. 

Не беше подложено на гласуване предложение на "БСП за България" за изслушване по същата тема на премиера Денков, вицепремиера Габриел и на председателя на Комисията по външна политика в Народното събрание Бойко Борисов. Заместник-председателят на парламента Росица Кирова посочи, че частта от предложението за изслушване на Борисов е недопустима. Тя посочи, че изслушванията са част от парламентарния контрол, няма практика и няма как Народното събрание да контролира само себе си, така че няма как народен представител да бъде изслушван, обясни Кирова.

Заместник-председателят на парламентарната група (ПГ) на "БСП за България" Георги Свиленски настоя предложението да се подложи на гласуване в цялост и поиска Кирова да посочи на кой член от правилника се позовава. Няма такава практика, но много неща в това Народно събрание нямат такава практика, отговори ѝ той. 

Заместник-председателя на ПГ на ДПС Йордан Цонев коментира, че цялото предложение е недопустимо, защото е формулирано недопустимо. Нямате право да го прередактирате, обърна се той към ръководещият заседанието. 

Росица Кирова обяви, че след като вносителите не искат да оттеглят недопустимата част, няма да подложи на гласуване предложението. 

"Отказът да подкрепите изслушване на министрите и председателя на външната комисия, мълчанието по повод връщането на мигранти само засилва страховете на хората и усещането, че тук има нещо гнило".

Това заяви в парламента лидерът на БСП Корнелия Нинова, след като предложението за изслушване на Бойко Борисов като председател на комисията по външна политика не беше подложено на гласуване.

„Когато сглобката обяви, че е подписано споразумението в Австрия, скри от българското общество, че Съветът на ЕС е приел допълнителен протокол. Ние от „БСП за България“ извадихме този протокол и го показахме. Тогава сглобката ни обвини в лъжа, манипулация и всяване на страхове“, посочи Нинова.

По думите ѝ, в него пише, че се задължаваме да приемем неограничен брой афганистанци и сирийци.

„Оказа ли се истина това, което говорихме тогава? Да, ще дойдат бежанци в България. Питаме на коя друга държава от Шенген е поставяно такова условие за изпълнение на Дъблинския регламент? На никоя. Коя друга държава прилага де факто Дъблинския регламент. Никоя. Ето първото ви предателство“, посочи тя.

„Вие признахте, че България е втора ръка държава в ЕС“, обвини тя правителството.

„Идвайте и давайте отговори!“, призова тя.

„Шенген по въздух и вода е нищо. Това е 3% Шенген, опашки по сухопътните граници“, добави тя.

Тя попита и кой от българска страна е подписал въпросното споразумение. Нинова изтъкна още, че комисията по външната политика се е събирала едва 5 пъти и се е занимавала с изслушване на посланици.

„Това ли ви е външната политика бе, г-н Борисов? Това ли ви е евроатлантическото мнозинство? Нито едно заседание по Шенген. Защо не ги извика тия министри да ги питаш – и Габриел или Денков, премиера? Кой ви упълномощи да договаряте такова споразумение?“, попита директно тя.

Нинова припомни и спора за това кой ще оглави Министерството на външните работи, който обаче не е заради външната политика на страната, а за това „кой ще докладва срещу другия пред чужденците, дали Ники ще Пътува или Габриел ще пътува, дали ще се чува гласа на ПП или на ГЕРБ, но в никакъв случай гласа на България“.

"Ей това ви е външната политика. И един месец занимавате България с това кой какъв пост да заеме. Успокойте се, казаха ви го една част от коалиционните партньори. За всеки има място под слънцето. Вместо ротация се разглобявайте, за да гарантираме, че има бъдеще и за България и за българския народ", завърши тя. 

"Да приемаш безусловно афганистанци и сирийци само заради безсмисления въздушно-капков Шенген е национално предателство, защото тези хора поставят под заплаха националната сигурност на България".

Това каза Тошко Йорданов, председател парламентарната група (ПГ) на "Има такъв народ" (ИТН) в декларация от името на групата.

В текста на декларацията се припомня, че в края на миналата година кабинетът Денков е подписал споразумение с Австрия, в което е поет ангажиментът: „незабавно връщане на всички лица, търсещи убежище, за които България и Румъния отговарят, съгласно регламента от Дъблин, без никакви ограничения, особено по отношение на броя на хората, които трябва да бъдат върнати в рамките на един месец и чрез гарантиране на максимум три дни за връщане, приемане и поемане на отговорност. В момента това е особено важно по отношение на афганистанските и сирийски граждани, търсещи убежище". Йорданов цитира документа от споразумението. Той посочи, че тогава Денков е излъгал, че това не е вярно и е обвинил всички в манипулация. "Ние извадихме документ от Австрийския парламент, в които министърът на вътрешните работи Герхард Карнер на Австрия казва в официален документ, че България се е съгласила да приеме обратно от Австрия  6619 емигранти", заяви Тошко Йорданов.

Той посочи, че вчера с чартърен полет от Виена до София, в 12:10 на обяд е докарана първата група мигранти от Афганистан и Сирия. По думите на Йорданов полетът е изчезнал от информацията за пристигащите самолети на летище София, а пристигналите мигранти са били свалени зад опънати паравани, за да не бъдат снимани от журналистите.

Правителството на Денков твърди, че са пристигнали само 18 човека, коментира Йорданов и добави, че е малко трудно да се повярва, че е вдигнат цял самолет със 148 места само за 18 човека. Да не се окаже достоверна и получената по-рано информация, че на борда е имало 142 човека, попита Йорданов и добави, че малко по-късно е кацнал втори чартър от Брюксел през Загреб до София. По думите на депутата той също е изтрит от информационното табло на летище София и там също не било ясно колко афганистанци са ни докарали.

Премиерът Денков всъщност се оказа лъжец за пореден път, не и за последен. Господа и дами от "сглобката", ние сме български граждани и вие нямате право да криете от нас и от хората истината, каза Йорданов. 

Парламентът прие на второ четене Законопроект за изменение и допълнение на Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина. С него се въвеждат мерки за преодоляване на случаите на недостиг или липса на лекарствени продукти.

Новите промени задължават Изпълнителната агенция по лекарствата да предоставя всекидневно на Националния съвет по цени и реимбурсиране кода на продуктите, за които се изисква лекарско предписание. За тези, за които не е предоставен код, се изключват от позитивния лекарствен списък и не се заплащат с публични средства.

В предложения дневен ред е и проект на решение за необходимите действия за изграждане, оборудване, пускане в експлоатация и кадрово обезпечаване на Националната детска болница от „Здравна инвестиционна компания за детска болница“ ЕАД. Вносители на проекта са Бойко Борисов, Кирил Петков, Делян Пеевски, Костадин Ангелов, Джевдет Чакъров, Васил Пандов и Александър Симидчиев.

Проектът предвижда в 7-дневен срок от приемане на това решение министърът на здравеопазването да представи в НС отчет, изготвен след цялостен одит на резултатите и разходните средства за дейностите по създаване на Национална детска болница от „Здравна инвестиционна компания за детска болница“ АД.

На здравния министър се възлага още до 30 дни да представи в Народното събрание план за ускорено изграждане на болницата. След представянето му министърът се задължава да предоставя ежемесечно отчет в Народно събрание за напредъка по проекта. Миналата седмица депутатите отхвърлиха предложението на БСП за създаване на временна комисия за свършеното досега.

Очаквайте подробности!

 

 

Водещи новини

Още новини