-
08 февруари 2024 09:04
- 1836
- 5
Със 136 гласа "за" и петима "въздържали се" парламентът прие на първо четене промени в Кодекса на труда, внесени от Министерския съвет.
Те предвиждат прецизиране на работата от разстояние и са насочени към осигуряване на гъвкавост на организацията на работа и сигурност за страните от трудовото правоотношение, включително и по отношение на организацията на здравословни и безопасни условия на труд, отчитането на работа и контрол на работното време.
С предложенията са представени балансирани решения относно регулациите за работа от разстояние и отговорността за гарантиране на трудовите възнаграждения на работниците и служителите.
Въведено е т.нар. „право на изключване“, което дава право на работника или служителя, който извършва работа от разстояние, да не отговаря на инициирана от работодателя комуникация по време на междудневната и седмичната почивка.
Регламентира се и възможността за използване на автоматизирана система за отчитане на работно време, като според предложените промени работодателят е длъжен, при поискване, да предостави данни от нея на работника.
Вторият проект на "Възраждане" не бе приет. Той целеше да бъде премахнат шестмесечният срок за изплащане на обезщетения при незаконни уволнения, като се предлага обезщетението за оставане без работа при оспорване на уволнението да обхваща целия период, през който работникът е останал без работа до неговото възстановяване.
Народните представители приеха и законопроект, който гласи, че репресираните ще могат да откупуват до 3 години осигурителен стаж, който ще им се признава за пенсиониране по особения случай.
Законопроектът мина през парламентарната зала за по-малко от час и на първо, и на второ четене. Първият вот на текста мина със 119 гласа "за", 18 "против" (БСП и единствените двама, гласували от "Възраждане") и 8 въздържали се (ИТН и един от ПП-ДБ). Прегласуването бе сходно, а за второ четене измененията минаха с гласовете на 115 депутати, 16 "против" и двама, които се въздържаха.
Предвижда се за осигурителен стаж при пенсиониране на хора по Закона за политическа и гражданска реабилитация на репресирани лица да се зачита и времето, което не достига като осигурителен стаж за придобиване право на пенсия по чл. 68 ал. 3 на КСО, уреждащ правото на пенсиониране, но не повече от три години, ако за това време са внесени осигурителни вноски.
В мотивите вносителите посочват, че по отношение на хората, попадащи в обхвата на Закона за политическата и гражданска реабилитация на репресирани лица, разпоредбите на КСО не дават възможност за закупуване на недостигащ осигурителен стаж, което не отговаря на принципите за равнопоставеност, залегнали в Държавното обществено осигуряване (ДОО).
Те са общовалидни и не е редно една група осигурени да имат право да закупуват недостигащ осигурителен стаж, а други осигурени да нямат тези права, пишат от ГЕРБ-СДС, „Продължаваме промяната - Демократична България“ (ПП-ДБ) и ДПС. Според тях е налице неравнопоставеност, затова целта на настоящите текстове е тя да бъде коригирана.
Промените засягат увеличение на новоотпуснатите пенсии средногодишно с 200 души. При положение, че средногодишно право на пенсия придобиват около 90 -100 хил. души, тези около 200 новоотпуснати пенсии не могат да повлияят негативно на бюджета на ДОО, смятат Борисов, Петков, Атанасов, Пеевски и останалите.
Парламентът определи комисия, която да одитира годишните финансови отчети на Сметната палата (СП) за 2019 г., 2020 г., 2021 г., 2022 г. и 2023 г. Вносител на проекта на решение е бюджетната комисия към Народното събрание.
За председател на комисията беше избран Красимир Вълчев от парламентарната група (ПГ) на ГЕРБ-СДС. Членове са Георги Ганев от ПГ на „Продължаваме промяната-Демократична България”, Димо Дренчев – ПГ на „Възраждане“, Елван Гюркаш – ПГ на ДПС, Румен Гечев – ПГ на „БСП за България”, и Тошко Йорданов от ПГ на „Има такъв народ”. В комисията влизат още регистрираните одитори Мариан Николов и Катерина Шопова.
Осемчленната комисия трябва да изготви доклад по отчетите на Сметната палата, който да представи за разглеждане в Народното събрание до 30 септември 2024 г., заедно със самите отчети на СП за 2019 г., 2020 г., 2021 г., 2022 г. и 2023 г.
Народното събрание ратифицира международни документи, по които България е страна - изменение в Учредителния договор на Международната банка за възстановяване и развитие, промени в Споразумението за създаване на Европейска банка за възстановяване и развитие, както и Споразумението за многогодишна подкрепа за изпълнение на Плана за оценка на Програма "Образование" 2021-2027 г.
Народното събрание прие на второ четене и промени в Закона за енергетиката. Вносител на измененията са народните представители от "БСП за България" Драгомир Стойнев и Георги Гьоков.
С гласуваните текстове работещите като оперативен дежурен персонал в подземни ВЕЦ, и ПАВЕЦ, за които е установено намалено работно време, съгласно Кодекса на труда, могат да полагат труд на смени, като максималната продължителност на работна смяна при сумирано изчисляване на работното време може да бъде до 12 часа, независимо от продължителността на намаленото работно време.
Преди да бъде гласуван, в хода на дискусията вносителят Драгомир Стойнев заяви, че сега този законопроект, в никакъв случай не може да каже, че това е законопроектът, внесен от него и отправи критики към "Продължаваме Промяната – Демократична България", че се правят промени в законодателството с едно четене. Въпросът ми е към ПП-ДБ, вие в момента ставате част от този порочен модел, констатира Стойнев. Вие сте юристите, вие трябваше да промените тези практики, добави депутатът и настоя от ПП-ДБ да не говорят за нов морал и нов подход. Радослав Рибарски заяви, че от ПП-ДБ не са направили нито едно предложение между двете четения. Всички предложения са на ГЕРБ и ДПС, добави той.
Според промени в приетия текст клиент, присъединен към газопреносна мрежа, може да поиска от оператора на преносната мрежа да монтира газов хроматограф с дистанционен отчет на определения компонентен състав на природния газ, който е средство за измерване и подлежи на метрологичен контрол по Закона за измерванията.
Предложението е на народния представител от ГЕРБ - СДС Делян Добрев, който е и председател на енергийната комисия в НС. Той отбеляза, че редакция е съгласувана с Министерство на енергетиката и с "Булгартрансгаз".
Данните от газовия хроматограф се използват при определяне на измерените количества природен газ от средството за търговско измерване, както и за превръщането на измерените количества природен газ от единици в обем. Разходите по закупуването, монтирането и поддръжката на газовия хроматограф са за сметка на клиента. Собствеността на монтирания газовия хроматограф се прехвърля безвъзмездно от клиента на оператора на газопреносната мрежа, като клиентът получава безплатен достъп до данните, генерирани от газовия хроматограф. Условията за монтиране и използване на газовия хроматограф се уреждат чрез договор, предоставен от оператора на газопреносната мрежа, в 30-дневен срок от постъпването на искането на клиента.
Павела Митова от "Има такъв народ" заяви, че предложението звучи добре, но има неща, които не са ясни, като например какъв е ефектът, който се очаква, след като този, който ще отчита хроматографът е същият оператор, който и доставя газ. По думите й същият оператор определя и данните за средна дневна калоричност. Не виждам никакъв смисъл в това, коментира депутатът.
Делян Добрев отговори, че никой няма да купува хроматографи, ако не иска. Купува си го собственика, монтира си го собственика и го предлага на собствения си оператор, добави той. По думите му с приемането на този текст се дава възможност на бизнеса и потребителите, които се съмняват, че сметката им е завишена да си купят уред, който ще мери калоричността на газа, на база на който да му бъде съставена фактура.
С друго изменение при присъединяване на обект на недвижимо културно наследство по смисъла на Закона за културното наследство към електропреносната или електроразпределителна мрежа, средството за търговско измерване се монтира по начин, който не нарушава външния архитектурен облик на обекта. В случай, че средството за търговско измерване не може да се монтира по начин, който не нарушава външния архитектурен облик на обекта, операторът на електропреносната или електроразпределителна мрежа монтира средство за търговско измерване с дистанционно отчитане в или извън границите на обекта.
С приетите текстове се правят изменения и в Закона за опазване на земеделските земи, както и в Закона за ограничаване измененията в климата.
Последвайте канала на
Свързани новини
Депутатите попариха БСП за временна комисия, която да следи изграждането на Националната детска болница
07 февруари 202414:29
Депутатите решават дали да има комисия за убийството на Нотариуса
07 февруари 202406:26
НС с редовно заседание: Министри отговарят на въпроси на депутатите
02 февруари 202412:00
Депутатите приеха промените в закона за БНБ на второ четене и си удължиха работното време
01 февруари 202413:11
Депутатите ще обсъдят на второ четене Законопроекта за БНБ
01 февруари 202407:27
Депутатите решиха големите каравани да плащат винетки вместо тол такса
31 януари 202413:54
Колко дни ще почиваме през септември
30 август 202406:40
Вижте всички почивни дни през септември
29 август 202415:25
Обявите за дистанционна работа в Германия продължават да се увеличават
19 юни 202416:36
Голяма изненада на "Панчарево" - вижте кой се включи в тренировката на ЦСКА - София
Левски ще търси завръщане на победния път с коварен мач за Купата
Бербатов за националите: Понякога колкото и да се стараеш, не се получава
Предстоят нови 4 мача от 1/16-финалите на Sesame Купа на България
Григор Димитров и Томас Ечевери откриват програмата на Корт №1 в Париж
Ривър Плейт остана далеч от чудото, Атлетико Минейро ще атакува втора Копа Либертадорес
Коментари 5
Добави2024.02.08 | 11:37
2024.02.08 | 10:58
2024.02.08 | 10:56
2024.02.08 | 09:46
Добави коментар
Водещи новини
ГЕРБ с позиция, удариха по ПП-ДБ
30 октомври 202411:45
Пеевски: Бройте ме, ако искате българин, турчин или ром, но няма да се откажа да защитавам нашите избиратели
30 октомври 202411:39
Според предварителните данни: Кои са новите 240 народни представители
30 октомври 202411:13
Димитър Главчев призова политиците за сдържаност и конструктивен диалог
30 октомври 202411:10
Румен Петков: Последният иска да е вътрешен министър, а първият - всички да го подкрепят
30 октомври 202410:21
Проф. Николай Витанов: Ще гледаме представлението "Бойко Борисов и примадоните"
30 октомври 202410:15
Земетресение в Софийско
30 октомври 202410:30
Къде е изчезналото 14-годишно момиче от Узунджово?
30 октомври 202408:50
Напусна ни светило в медицината
30 октомври 202410:02
2024.05.25 | 10:46