Депутатите се събраха днес на първо заседание от новата зимна сесия на 49-ото Народно събрание. Заседанието се откри тържествено с химна на Република България и европейския химн. Народни представители от "Възраждане" седнаха по време на изпълнението на химна на ЕС.
“Искаме управляващите да дадат повече информация какво е постигнато, какво не, и какви ангажименти са поети за присъединяването ни в Шенген. Ние смятаме, че такова изслушване е крайно необходимо”, заяви Кристиан Вигенин от БСП.
Той поиска и прегласуване. “Независимо от липсата на вицепремиера Габриел, премиерът Денков все пак е тук”, припомни Вигенин.
Прегласуването отново не бе успешно и извънредно изслушване няма да има.
В проектопрограмата за двете пленарни заседания тази седмица е включено първото четене на изменения в Закона за закрила и развитие на културата и промени в постоянни комисии.
Предвидено е изслушване на председателя на Комисията за енергийно и водно регулиране Иван Иванов относно покачването на цените на водата средно с 15 % от 1 януари 2024 г. Искането за изслушване е внесено от депутати от парламентарната група на „Продължаваме промяната - Демократична България“.
В проекта на дневен ред е още първото четете на изменения в Закона за професионалното образование и обучение, в Закона за признаване на професионални квалификации, в Закона за висшето образование и в Закона за предучилищното и училищното образование.
С едноминутно мълчание в пленарната зала депутатите почетоха паметта на покойния сливенски митрополит Йоаникий и отец Боян Саръев.
Кръстителят на Родопите отец Боян Саръев почина на 67-годишна възраст на Стефановден, а искането за минута мълчание в негова памет бе поискано по време на пленарното заседание от ПГ на "Възраждане".
Веднага след това Йордан Цонев настоя да бъде почетена и паметта на дядо Йоаникий, който напусна света на живите на 9 януари, а днес ще бъде погребан.
"Той беше един изключителен духовник, обвързал целия си живот със служба на Бога и на хората. Един истински монах исихаст, един духовник, който е обучил цели поколения свещенослужители и във всичките трудни моменти е бил до народа си", посочи депутатът от ДПС.
Декларация от името на ГЕРБ прочете Теменужка Петкова.
"По време на няколко предизборни капмании нашето основно мото беше стабилно политическо управление. Политическата стабилност обаче е само основата, тя е средство, а не цел. Уважаеми госпожи и господа, по време на зимната сесия ни чака много и важна работа, затова трябва да положим усилия и в рамките на тази сесия да очертаем хоризонт, който да сведе до минимум изостаналостта. Надявам се колегите от останалите поличтически сили да подходят с разбиране. Посоката на нашето поведение занапред ще бъдат факторите за успешно управление. Обиждайки се взаимно, обиждаме и българските граждани. Нека провеждаме сериозен парламентарен контрол и адекватно взимане на закони".
Тя очерта двете големи задачи пред депутатите в изминалата сесия - приемането на бюджета за 2024 г. и конституционните реформи, като отчете, че и двете са били изпълнени успешно. Като промените в основния закон са помогнали и за съставянето на широко мнозинство в Народното събрание.
Новите цели пред парламента са да продължи работата по Плана за възстановяване и устойчивост и по пълноправното членство на България в Шенген и еврозоната, както и избор на членове на органите, които работят с изтекъл мандат.
От името на "Продължаваме промяната- Демократична България" с декларация излезе Кирил Петков.
Той изтъкна някои от основните неща, които са свършили през изминалата сесия.
"Постигайки целта си за Шенген, България ще качи стандарта си в Европа", категоричен е той.
"За първи път от влизането в ЕС, хората по летищата няма да се чувстват като втора ръка. Надявам се скоро и сухопътните граници да бъдат включени. Промяната се случва, може би по-бавно, но се случва. Страхът от главния прокурор също остана в миналото. Промяната се случва и със смяната на очакванията на българите - пенсионерите, учителите. Това са промени на мислите и очакванията на всички българи. За 2024 година нашата идея е тя да продължи", заяви съпредседателят на ПП.
"Искаме да върнем на хората чувството за справедливост и се надявам тук, в тази зала, нашите различия да бъдат дебатирани смислено и без нападки", добави Петков.
Въпреки призивите за успешна работа, без обиди в пленарна зала и спокойна среда за работа, от Възраждане, БСП и ИТН, сякаш не се вслушаха в думите на колегите си и продължиха в същия дух, в който завършиха заседанията си преди Нова година.
"България от няколко години насам се намира в извънредна ситуация. В последните няколко месеца и години ставаме свидетели на изключително агресивна война срещу нас, българите – срещу нашата национална памет, нашата история, нашата култура, срещу нашето национално самосъзнание."
Това заяви лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов при откриването на новия парламентарен сезон.
По думите му, страната ни се превръща в "бойно поле, в което банда самозвани маргинални анти-българи си позволяват всекидневно да поругават националното достойнство на нашия народ, да ни превръщат в нация за присмех и подигравка".
Като акцентира върху поругаването на паметника на Граф Игнатиев в центъра на Варна, Костадинов посочи, че градът е останал в границите на България, а не е останал османско пристанище именно благодарение на усилията на руския дипломат.
Води се война с българската история, която се фалшифицира и се изпълва с лъжи, подчерта Костадин Костадинов.
"Разминахме се на косъм с това да бъде премахнат националния празник на България - 3 март, но атаката срещу български национални символи продължава. Управлението, което имаме в последните години, се отличава с една основна черта: брутален и последователен анти-българизъм, война срещу българския народ."
В тази зала има хора, които одобряват тази политика и които я провеждат, допълни той.
"В залата има народни представители, които одобряват това, което се извършва срещу българската национална памет, които ръкопляскат на тези деяния и ги поощряват."
"Политическата криза дойде във връзка с това, че връзката между политиците и хората е скъсана. Само ДПС констатира този факт" - това каза Йордан Цонев в декларация от името на парламентарната си група по повод новата сесия на парламента. Той заяви, че партията му вече работи усилено по възстановяването ѝ.
За скъсаната връзка с електората заговори и почетният председател на движението Ахмед Доган, когато на 3 януари предложи нова формула за управление на партията - с двама съпредседатели Джевдет Чакъров и Делян Пеевски.
През новата сесия ДПС обеща да работи за повишаване на доходите, силна подкрепа на общините, подобряването на условията за правене на бизнес, пълноправното приемане в Шенген и еврозоната.
За нас 2024 г. трябва да е годината на разглобяване на сглобката в името на доброто на България, заяви председателят на ПГ на „БСП за България“ и на БСП Корнелия Нинова в изявлението си за откриването на новата сесия на 49-ото Народно събрание.
Ще продължим, защото останахме единствени, борбата с модела на задкулисието и паралелната държава, каза тя. За нас стабилна икономика, социална политика и справедливост, за нас образование, здравеопазване и социална политика са абсолютен приоритет, отбеляза Нинова.
Общественото пространство е наситено единствено с разговори за ротация, кой министър ще отпадне, какъв нов ще има, как ще се избират с регулаторите, коментира председателят на БСП. По думите ѝ управляващото мнозинство не е изневерило на себе си и шест месеца ни занимава само с разпределение на порциите във властта, на намиране на постове, на скандали помежду си.
Икономическата политика, която проповядва това правителство е проинфлационна. Това заяви на парламентарната трибуна Тошко Йорданов от ИТН.
Той заяви, че дупката в приходната част на бюджета в края на миналата година се равнява на бюджета на София, а капиталовата програма е била в безпрецедентно неизпълнение.
"2023 г. завърши с дупка в приходната част с 2,4 млрд. лв", посочи Йорданов.
По думите му България не е в Шенген и няма дата, на която това да стане.
Той посочи още, че инфлацията в страната през ноември е била 5,9%, което е около три пъти повече допустимата за влизане в Еврозоната.
"Няма реален шанс за влизане в Еврозоната", категоричен беше той.
Депутатите следва да попълнят състава на държавни органи, сред които Конституционният съд, ВСС и регулаторите - КЕВР и КЗК. Това стана известно от справка, представена в началото на тази пленарна сесия от Росен Желязков, председател на 49-ото Народно събрание.
Представената справка за органите, чийто мандат е изтекъл и Народното събрание следва да проведе избор, включва избор на девет членове, включително председател, заместник-председател и секретар на Комисия за разкриване на документите и за обявяване на принадлежност на български граждани към Държавна сигурност и разузнавателните служби на Българската армия.
Следва да се осъществи избор на членове на Комисия за защита на личните данни по предложение на Министерския съвет; избор на главен инспектор в инспекторат към ВСС, избор на десет инспектори в Инспектората към ВСС; избор на двама членове в Надзорния съвет на Агенцията за публичните предприятия и контрол; избор на управител на Националния осигурителен институт; избор на двама съдии в Конституционния съд; избор на Фискален съвет – петима членове, включително председател; двама заместник-председатели и двама членове на Сметната палата; избор на председател на Комисия за публичен надзор над регистрираните одитори и по негово предложение на още четирима членове на комисията; Комисия за защита от дискриминацията – петима членове, включително председател и заместник-председател, Избор на председател и заместник-председател на Комисията за финансов надзор, избор на председател на Комисия за енергийно и водно регулиране, както и на двама членове. избор на седем членове в Комисия за защита на конкуренцията, в това число председател и заместник-председател; избор на Национално бюро за контрол на специалните разузнавателни средства – петима членове, включително председател и заместник-председател.
Избор на Висш съдебен съвет – петима членове, съгласно Конституцията на Република България, в последното изменение, избор на Висш прокурорски съвет – шестима членове, съгласно измененията на Конституцията, са също включени в предоставената справка.
Росен Желязков представи и справка за членовете на органите с предсрочно прекратен мандат, за които Народното събрание също следва да проведе избор. Това са председател и заместник-председател на Комисията за отнемане на незаконно придобитото имущество. Според справката за неконституирани органи, за които парламентът следва да проведе избори, това са избор на трима членове на Комисия за противодействие на корупцията, избор на председател и членове на Националния съвет за българите, живеещи извън България.
Народното събрание изслушва председателя на Комисията за енергийно и водно регулиране Иван Иванов. Вносител на искането за изслушване е Антоанета Цонева, народен представител от „Продължаваме Промяната – Демократична България“. Тя отбеляза, че средно увеличението на цената на водата е 15 процента.
Цонева посочи, че средно цената варира между три и шест лева на кубик, като най-голямото увеличение е в Сливен – 41 процента, 30 процента е увеличението във Видин. В Разград цената за кубик вода ще бъде 6,10 лв. Цонева постави въпроса за качеството на питейната вода, ефективността, която дружествата прилагат при стопанисването на мрежата и социалната поносимост на цената. Ние смятаме, че трябва да започне много сериозен дебат как ВиК услугите ще отговарят на стандарти за качество на питейната вода, стандарти за пречистване на отходните води и как КЕВР гарантира изпълнението на тези стандарти, заяви Цонева.
Преди изслушването НС прие на първо четене промени в Закона за закрила и развитие на културата и гласува промени в състава на някои от постоянните си комисии.
БСП поиска от ръководството на НС да покани ръководствата на парламентарните групи на ПП-ДБ, ГЕРБ-СДС и ДПС да се върнат в пленарната зала. В нея се провежда изслушването на председателя на КЕВР Иван Иванов, който обяснява за поскъпването на водата в цялата страна. Лидерите на мнозинството обаче напуснаха заседанието веднага след откриването на новата сесия с политически декларации от всички групи. В техния план за днес са преговорите за регулаторите и ротацията.
За увеличението на цената на водата важен момент се явява ежегодното увеличение на заплатите на служителите в сектора с 15%. Това заяви председателят на КЕВР Иван Иванов по време на изслушване в Народното събрание за повишаване на цената водата от 1 януари 2024 г. средно с 15 процента.
Иван Иванов открои сред причините за повишаване на цената на водата във всички райони на страната - заложените стойности в бизнес плановете на всяко едно дружество - в този бизнес план, освен че се залага постепенно нарастване на средствата за инвестиции, другият важен момент се явява ежегодното увеличение на заплатите на служителите в сектор ВиК с 15 процента, договореното национално споразумение със синдикати и ВиК холдинг по времето на министър Виолета Комитова, обясни Иванов.
Той отбеляза, че КЕВР е длъжна да изпълни споразумението, което по думите му налага ежегодно увеличаване на цената на водата. Иванов изтъкна, че над 50 процента от разходите на ВиК дружествата отиват за увеличаване на заплатите на служителите. Той отбеляза, че ежегодната актуализация е въз основа на индекса на инфлация в страната и отбеляза, че ВиК операторите енергично протестират срещу прилагания от КЕВР общ индекс на инфлацията, без да отчита, че цените на металите и строителните материали, са се увеличили на сто процента.
Тези фактори, които изтъкнах, като цяло дават 15 процента увеличаване цената на водата, средно за територията на страната, добави Иванов. По думите му следващият фактор, който остава неразбран, е свързан със завършването на петгодишния регулаторен период през 2022 г., при който КЕВР оценява дали всяко дружество е изпълнило своите инвестиционни намерения. Той посочи, че 22 дружества в страната не са изпълнили своите инвестиции. По думите на Иванов като наказателна санкция срещу въпросните дружества през 2023 г. е било направено намаление на цената на водата и отбеляза, че затова сега се увеличава с такъв процент. Той даде пример с дружествата в Берковица и Сливен, като отбеляза, че ако те са били изпълнили коректно инвестиционните си намерения, повишението на цената в Сливен е щяло да бъде 9,29 процента, вместо настоящите 40 на сто. Трябват сериозни реформи в управлението на ВиК сектора, каза Иван Иванов.