Напрежение във властта: Как ескалацията на протеста се прехвърли и на политическия терен?

Булфото
share

Обвинението от страна на министъра на външните работи към Кирил Петков не е за това, че е искал разговор с него, а че му е оказвал политически натиск. В България имахме запис, в който политици, конкретно Петков и Василев, директно казват, че възнамеряват да организират избори с „наше” МВР. Няколко месеца по-късно шеф на МВР казва същото нещо. Обвинението е за политически натиск.

Това коментира в студиото на „Здравей България” по NOVA политическият анализатор Кристиян Шкварек. 

По думите му правителството е с мандат на хора, които са се провалили миналата година,  свалени с вот на недоверие.

„При втория опит да направят кабинет на тях им е пришит  ДПС и Делян Пеевски, за да ги пази от белите, които свършиха миналата година и да останат на власт. ДПС ги държат да не бъдат свалени, както бяха свалени миналата година”, добави Шкварек.

Според Светослав Малинов, когато се поиска оставка на хора свързани с армията и МВР, заради грешка, започват да мрънкат, че това е по политически причини.

„Това, за което този човек трябва да си отиде го видяхме всички, видяхме прекомерното полицейско насилие”, каза Малинов.  Той уточни, че всички са съгласни, че начинът, по който функционира настоящето правителство не е ясен и стабилен .

Словесна престрелка между Кирил Петков и вътрешния министър в ефир

„Стъпки по посока на стабилността трябва да се направят на всяка цена, след приемането на бюджета. ГЕРБ трябва да увеличи присъствието си в правителството. Присъствието на ДПС не е необходимо. Няма нужда, за да функционира мнозинството в парламента, ДПС да е в правителството”, каза Малинов.

По думите на проф. Росен Стоянов демокрацията означава и разделение на властите.

„Потвърждава се тезата, че управлението на държавата е тип „конвент”.

„Няма независима изпълнителна власт, а всички решения се взимат в парламента и от там се управлява МС. Имаме ко -лидери на партии, които искат директно оставки в ефир на министри от правителство, което е с техния мандат. Не са те хората, а министър-председателят. Трябва да си зададем въпроса: Кой управлява МС?”, каза Стоянов.

Според пиар експерта Пепи Димитрова в политическа система като нашата най-нормалното нещо, е лидер на политическа партия, издигнал кабинет, да иска среща с министър.

„Защо държим отговорен Кирил Петков, че е искал среща? Това е най-нормалният политически механизъм. Въпросът е дали Кирил Петков е искал министърът да извърши противозаконни действия за изборите”, каза тя.  

Димитрова уточни, че има нужда правителството да направи смислени неща.

Водещи новини

Още новини