Беше задължително отстраняването на главния прокурор, след всичко, което се случи. Това, което наблюдаваме в момента показва, че зависимостите в българското правосъдие са стигнали до такава величина, че те го компрометират. Без сериозна реформа в системата не можем да говорим за правова държава. Тепърва ще се наложат години усилия в различни сектори, за да има напредък в страната ни. Това заяви евродепутатът Радан Кънев в предаването „Лице в лице“ по БТВ.
„Това, което наблюдаваме в съдебната система може да е оздравително. Надявам се, че такива мерки се взимат. Очевидно е, че е необходимо конституционно мнозинство. Това е една от най-важните задачи в този парламент“, подчерта той.
Радан Кънев коментира и трудната коалиционна формула, която пое управлението на страната.
„На първо място всяко управление трябва да постигне напредък в сферата на сигурността. С практически същата важност е икономическата стабилност. Българската индустрия се намира в една доста добра пазарна форма в последните години, но тя се нуждае от подкрепа. Знам с каква надежда бизнесът очакваше да има експертен кабинет. Такава формула за управление трябваше да се намери. След инвазията в Украйна, ситуацията драматично се промени. Възможната и полезна формула на управление е с едновременната подкрепа на Продължаваме промяната-Демократична България (ПП-ДБ) и ГЕРБ. Това е шанс да излезем от политическата криза“, смята евродепутатът.
„Това е тежък политически компромис. Компромисът е полезен елемент в една парламентарна демокрация. Много е хубаво, че тази формула беше намерена и политиците трябва да бъдат поздравени за това“, подчерта той.
„ГЕРБ в тази управленска формула е в слаба позиция. Съвсем нормално е в тази ситуация те да търсят провокация и отслабване на коалицията, която е излъчила правителството. Стъпка по стъпка това мнозинство ще бъде постигано на много тежка цена и с ловка парламентарна дипломация. Христо Иванов е поел тази тежка и неблагодарна роля. Всяко ключово решение ще се вземе след тежки преговори“, прогнозира Кънев.
„Това правителство ще се мери дългосрочно и по резултатите и успехите му. Политическите партии имат пред себе си местни и парламентарни избори, където ще са конкуренти“, каза още евродепутатът.