Министърът на културата Боил Банов заяви в ефира на БТВ, че не е вярно, че колекцията на обвиняемия олигарх Васил Божков е проверявана само веднъж от Министерството на културата за 10 години.
"Внушението, че Министерството на културата е стояло и е бездействало, докато една колекция се е увеличавала, не е правилно", подчерта културният министър.
"През 2015 година Министерството на културата е проверявало музея на Васил Божков, който се състои от тези 212 предмета, регистрирани по надлежния ред. Останалите 2700 предмета са на частното лице на Васил Божков и за тях е подадено само заявление за регистрация", уточни Банов.
"Ние нямаме правомощия да проверяваме частни лица. Министерството е проверявало тези 212 предмета, регистрирани надлежно през 2009 година. Останалите 2700 предмета са просто заявени за регистрирани от частното лице, която ние нямаме хипотеза да проверяваме", категоричен е министърът.
"Малко е надценена цялата колекция на Васил Божков. В държавната колекция има доста по-ценни предмети", заключи министър Банов.
Припомняме, че за преместването на картините съобщи културният министър Боил Банов. Пред журналисти той обясни, че след като пристигнат в Министерството на културата картините и антиките на Божков ще бъдат съхранявани в депата на Националната художествена галерия. Предстои на съкровището на Божков да бъде направен анализ, който бе поръчан от прокуратурата на културното министерство.
Още миналата седмица стана ясно, че 2700 предмета от колекцията на хазартния бос не са регистрирани по надлежния ред. Само за 212 предмета е спазена цялата процедура и именно те са пътували на изложби в страната и чужбина. Останалите не са минали през анализ и категоризация. Преди години Васил Божков е подал заявление, че иска да се направи такава, но самият процес не е завършен, тъй като самите предмети не са били предадени на регионалния исторически музей. Причината се крие във факта, че в закона за културното наследство нямало краен срок за това, нито пък краен срок за приключване на целия процес по регистрация. Именно това сега ще нищи и работната група.
По време на проверката трябва да се разбере какъв е произходът на предметите, дали са изключителна ценност, каква е реалната им стойност и дали са истински. Ако има съмнения за автентичността за някои от артефактите, то анализът вероятно също ще отнеме повече време от 2 месеца и вероятно ще се наложи да ги изпратят за анализ в европейски лаборатории.