В Наказателния кодекс са описани давностните срокове и част от тези приватизационни сделки са годни да бъдат обект на вниманието на прокуратурата. Въпросът е как е била извършена приватизацията, кой какво е придобил и най-важният въпрос - какво е станало с дружествата след това и дали са били нарязани за скрап. Това сподели в студиото на ''Лице в лице'' по bTV вицепремиерът Томислав Дончев във връзка с възложенана проверка на ДАНС от страна на главния прокурор за целия приватизационен процес у нас от началото на прехода.
,,Хората искат да разберат най-накрая кой на каква стойност е придобил въпросното дружество и как е изпълнил своите следприватизационни ангажименти. И на тези въпроси е редно да се даде отговор, така че действията на прокуратурата и на главния прокурор Иван Гешев са в правилната посока'', обясни още Дончев.
,,Зелената сделка ни създава много проблеми. Това ще бъде един процес на трансформация, който ще отнеме не по-малко от десет години. Ще има натиск по отношение на енергетиката, под риск ще се окажат над четири гигавата мощности. Освен това съществува предпоставка цената на електроенергията да расте в цяла Европа, което няма да се отрази добре на европейската икономика и на конкурентноспособността. Въпреки това ние се готвим усилено, опитваме се да изградим максимално адекватен национален план, свързан и с регионални планове, защото тази Зелена сделка ще засегне и част от районите в България. Целта ни е да се опитаме да направим тази трансформация по-лесна. Така или иначе Зелената сделка е факт от миналата година и има работна група, ръководена от мен, която прави план за целия зелен преход, за новите проекти, за минимизиране на всички рискове'', коментира Томислав Дончев.
По отношение на машинното гласуване вицепремиерът увери, че това упражение е изцяло по силите на държавата.
,,Такива са обществените очаквания и ние трябва да се съобразим с тях'', каза той по адрес на машинното гласуване.