България се отказва от строежа на втора атомна централа, съобщиха от Министерски съвет.
Вместо това ще строим газова централа на площадката на АЕЦ "Белене", съобщи зам.-финансовия министър Владислав Горанов. Позицията на страната ще бъде предадена лично в Русия от нашия министър на икономиката Делян Добрев, който утре ще отпътува за Москва. Той ще преговаря с Русия държавната компания „Росатом” да не съди България за неустойки.
Вече поръчаният от България първи реактор за Белене, ще бъде купен от страната и доставен в АЕЦ „Козлудуй”. За изработения от "Росатом" реактор ще са нужни за доплащане още 100 млн. евро, съобщи Горанов.
Премиерът Бойко Борисов е отишъл да съобщи решението на президента Росен Плевнелиев, а след това ще информира и депутатите.
Позицията на София дойде след телефонен разговор между българския премиер и руския му колега Владимир Путин. След него от правителствената пресслужба бяха лаконични в коментара си, като съобщиха само, че Борисов е запознал Путин с позицията на България по отношението на реализацията на централата.
Двудневното мълчание на Борисов след разговора с Путин предизвика скандал в Парламента. Основните политически сили поискаха тази сутрин изслушване на премиера в пленарна зала по АЕЦ „Белене”, „за да не носи персонална отговорност”. Мнозинството обаче спести обясненията на премиера, като отхвърли предложенията на Синята коалиция, Коалиция за България и „Атака”.
В ранния следобед и премиерът Бойко Борисов потвърди информацията, че се отказваме от строежа на втора атомна електроцентрала. "На днешното заседание на Министерски съвет взехме решение да прекратим проекта АЕЦ "Белене" и да доплатим първи реактор, който октомври месец ще е окончателно готов. За него остава да се дадат още около 140 милиона евро", заяви в парламента министър-председателят, който взе участие в работата на комисията по икономическата политика, енергетика и туризъм.
"Даден е мандат на министър Добрев да започнe процедура за монтирането му като седми блок на АЕЦ „Козлодуй”, защото при цена около 6 милиарда евро, с кредитния ресурс, който ни се предлага – между 10 и 12% лихва, за 6 години строеж, тази централа отива някъде от порядъка на 10 милиарда евро или приблизително 20 милиарда лева. Ние нямаме възможност да я платим, а и да задължим държавата поколения наред да плащат тези пари. Няма как да стане. В същото време целият ядрен риск, ако нещо се случи там, на този земетръсен разлом, остава за сметка на България”, каза още Бойко Борисов.
Пред журналисти в парламента министър-председателят заяви, че в момента плащаме най-скъпия газ в Европа. На въпрос дали има рискове, след като България категорично взима решението и дали има проблем в разговорите, които трябва да се водят в Москва за газа и за други отношения, Борисов каза: "Разбира се, че има. Германия плаща 330 долара, България плаща близо 600. Така че това беше тема на разговора ми с президента Путин и се надявам да приключим добре с тези проекти, работим активно по "Южен поток" и съответно да договорим по-ниска цена на газа. Тук много е важно да видим какъв е начинът да се махнат посредниците”, заяви Бойко Борисов. Той не даде категоричен отговор на въпроса, ако строим централа, дали тя пак ще бъде снабдявана с руски газ. Попитан защо не е изчакал доклада на HSBC, Борисов каза: "Откъде знаете, че не съм го изчакал?"
Премиерът посочи, че стратегическа цел на страната ни е да запазим пети и шести реактор на АЕЦ "Козлодуй" работещи през следващите 20 години. По повод седми реактор на АЕЦ "Козлодуй", Борисов каза: „Защо – седми реактор на АЕЦ „Козлодуй”? Защото пети и шести реактор са руски, поколение 2, този е 2+, а и нашата стратегическа цел е да запазим пети и шести рекатор да работят през следващите 20 години. По този начин – там си е изцяло руска централата, 1000 инженери имаме свободни. Паралелно с това, имаме изградена електропреносна система, която за АЕЦ „Белене” би била около 1 млрд. допълнително. Ако имаме централа, поне 1 млрд. трябват за електропреносна система, а това в АЕЦ „Козлодуй” е изградено. Паралелно с това, първи, втори, трети и четвърти реактор, ги извеждаме от експлоатация. Там също ще се обособи площадка и бихме могли след време там да изградим осми реактор", добави министър-председателят. Той уточни, че новият реактор ще бъде хибриден, с диверсифицирано гориво и турбина.
Според премиера монтирането на седми реактор на АЕЦ „Козлодуй” ще отнеме 6 - 7 години. Попитан защо сега се взима стар реактор, Борисов каза: „Ние така или иначе сме го платили. По-добре - да го вземем и тогава специалистите да търсят варианти, ако има някой желаещ да го купи, може да му го продадем. Ако няма, така и така сме дали толкова пари, ще го монтираме”. На въпрос дали решението за седми реактор на АЕЦ „Козлодуй” е категорично, Бойко Борисов каза: „Категорично е, че там ще го пренесем. Оттам нататък работим по тази тема".
"Газова централа имаме намерение да строим. Всичко това ще зависи от финансово-икономическата обстановка. В разговора с президента Путин му казах, че не ни отива да шикалкавим години наред и двете страни и да разваляме нашите отношения с един проект, по който и двете страни нямат яснота. В ЕС конкурсното начало, прозрачността на процедурите са основно мерило не само за демокрацията, а и за борбата с корупцията, а и за това колко едно общество е изрядно", посочи Борисов.
"Какво се е случило на АЕЦ „Белене” през тези години – почти е бил готов проектът през 1991 г. – до покрив. Тогава се взема решение да се спре този проект и започва едно връщане на оборудване, на което не може да му хване края. Какви са загубите – огромни. Впоследствие се решава - да се дострои АЕЦ „Белене” и се провежда конкурс. Естествено, че на този конкурс може да се яви само този, който е започнал да го строи. Цялата прозрачност и конкурентноспособност е зачената порочно, с вземането на решение. Впоследствие решават, че ще го съборят и ще строят нещо ново. Да, но като е нещо ново, трябва да има конкурс и тогава са могли да дойдат и други технологии, само че това не се прави, а се дават огромни пари, стотици милиони, за да се разруши това, заради което е направен конкурсът за построяване. Затова е порочен целият проект и затова никой европейски или стратегически инвеститор с име не иска да дойде в този проект. Това е основното”, каза още Бойко Борисов.
По думите на премиера, ако предишното правителство е считало, че проектът АЕЦ "Белене" трябва да бъде осъществен, нищо не им е пречело да го строят. "Нищо не е пречело - да вземат кредитния ресурс, който са им осигурявали тогава Руската федерация, и го е имало заложен в техния бюджет, и да бъде подписан HSBC контракт. Вместо да направят това, и процесът да е необратим, те умишлено не са го направили. Сто пъти питам и никой не ми отговори – да кажат – каква е ескалацията на проекта? В същото време - те са направили малко плащане по възможно най-скъпата ескалация. Нещо повече – те са плащали дългосрочни поръчки там, които ние сега разчитаме на мисията на министър Добрев – да успее да ги анулира при преговори. Истински му пожелавам късмет, и най-вече истински се надявам президентът Путин да удържи на думата си, че ние ще се разделим по този проект дружески, и ще започнем работа по АЕЦ „Козлодуй”, заяви Борисов.
"Тежко решение, но не случайно и предишното правителство не го е строило – умишлено не го е строило, умишлено не са казвали - колко е ескалацията, умишлено са оставили всичко да го решаваме ние. Като това не им е попречило да вземат още 250 милиона евро кредит и на три транша до стотинка да ги похарчат. Ние имаме сега като данъкоплатци да съберем още 500 милиона, като 102 милиона вече изплатихме като лихви. И през годините, докато ги върнем, ще станат сигурно с 200-300 милиона отгоре. Това е положението по тази тема”, заяви премиерът.
Министър-председалят съобщи, че плановете на правителството са до декември 2015 г., да тече газ по "Южен поток". "До края на март месец, трябваше да кажем дали удължаваме още с три месеца, за пети или шести път, срока на АЕЦ „Белене”. В един момент вече, в България започва да се говори „за” и „против” Русия, „за” и „против” българо-руска централа. Нещо, което в исторически план, за нашите много добри отношения... Винаги сме били благодарни като държава за това, че са ни освободили от турско робство. Не ни отива на двете държави – един проект да ни създава такъв проблем. С "Южен поток" като газов проект, ние ставаме газопреносен център на Балканите, стратегически важен. Турското правителство подписа договор с "Южен поток", където акционери са най-големите компании на Франция, Италия, Германия и др. и турското правителство им даде право да минат през икономическата зона на Черно море. Ние в "Южен поток" ще вложим всички амбиции и плановете ни са - 2015 г. декември месец, да тече газ по "Южен поток". Дай Боже, по същия начин да се развива и „Набуко”. Тъй като този регион ни е изключително важен, и искаме да има балансирана мощност", каза Бойко Борисов.
Премиерът си тръгна от парламента, защото по време на брифинга звънна телефон на представител на медиите.