Винаги съм бил за една силна и обединена Европа и се опитвам да балансирам между крайните настроения, което се създават в Европейския съюз. Това каза в предаването "Панорама" по БНТ премиерът Бойко Борисов.
Темата "миграция" е тежката разделителна линия, която върви в двете посоки – релокацията и вторичното разпределение. Държавите, които сме на първа линия, настояваме да се спазват правилата. България е давана за пример – инвестира се в нова техника. Помолих председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер за следващото заседание на Европейския съвет да се направи една справка колко трафиканти всяка от държавите на първа линия е заловила и осъдила. Запознах го и с проблема, че деца се явяват трафиканти, заяви Борисов.
Ние сме водеща страна в доказване на възможността, че можем да се справим с мигрантския поток и че споразумението с Турция работи, добави премиерът. Много държави ги е страх, че при несправяне на България с охраната, мигрантите ще залеят страните им, каза Борисов.
На базата на законодателството, което беше прието ЕК свали три от точките. Най-вече харесаха закона за конфискация на имущество, придобито от престъпна дейност. Обясних на Франс Тимермас, че в рамките на няколко дни ще прецизираме законодателството в тази посока. В едната посока върви конфискацията, а в другата – наказателното производство. Разказах му за килограмите хероин, заловен на границите ни, разкри премиерът.
По думите на министър-председателя, той е бил избран от хората, защото работи. Не мога да се съглася, че съм избран с протестен вот, на хората им беше ясно за какво гласуват. В цяла Европа има протести, протестът е демократична форма да изразиш несъгласие. Ние на базата на диалога изпълнихме всички справедливи искания. Така разбирам протестът, ако нещо не сме избрали и не ни е било приоритет, а хората настояват то да се приеме веднага, го преразглеждаме. Аз съм единственият политик, който два пъти е връщал властта, припомни Борисов. Демокрацията е една форма, при която след разумен компромис се сформира коалиционно управление, заяви Борисов.
Ние сме един вид арбитър на проблемите, които има между бизнеса и синдикатите, коментира той. От нас зависи да осигурим финансов ресурс, за да има просперитет. Не е лесно, но продължаваме да строим. Отделихме нужните средства, за да просперира и Северна България. Всички говорят, но ние го правим, подчерта министър-председателят. И продължи: "Свалихме външния дълг на 20%, а когато поехме управлението от Пламен Орешарски, имаше бюджетен дефицит. При нас винаги в бюджета има излишък, защото службите, администрация и приходните агенции работят по-добре. Изсветлихме икономиката и всички го виждат и ни поздравяват".
"Всички участват в решаването на проблемите. В тези организации има и малък и среден, и едър бизнес. Ние сме дясна партия и е нормално а изслушаме и проблемите на бизнеса. Ако визирате строителите, при тях са повече средни и малки фирми, а браншът е един от най-силните. Не зависят по никакъв начин от нас, защото си има обществени поръчки. От нас зависи да има икономически растеж и финансов ресурс, с който съответно да се строи. "Люлин", "Марица", "Струма", това е активно строителство на пътища и се харесва на всички- Продължаваме и с "Хемус" и отделихме средства и за северна България. На думи е лесно, но няма ли пътища, няма траен просперитет", категоричен бе Борисов.
Кое е харчене? Че даваме пари на болници, казарми, ремонти на самолети и вертолети, на училища, детски градини, спортни съоръжения, ремонт в селата, където също живеят българи, канализация... Проверете къде се харчат и тогава да коментираме", ядоса се премиерът.
Големи промени и реформи се правят трудно, призна Борисов на въпрос дали иска бързо развитие. "Ето например сега съм възложил да се проверят ТЕЛК-овете и защо в някои области има един процент с помощи, а в други по-малко. Трябва да проверим и да уверим хората, че данъците им отиват където трябва а нуждаещи се наистина хора. В здравната реформа виждате, че Ананиев от месеци провежда срещи и само при консенсус ще отидем напред в промените.
Първо обясняваме и тогава тръгваме към взимане на решение", заяви Борисов и даде пример с Правителствена болница
"Не съм очаквал да искаш тази болница да остане така и да не стане детска болница. Затова днес казах, че щом искат да си остане многопрофилна, но не искам ние да я ръководим. Има си министерство и те трябва да я контролират", каза Борисов и призна, че днес Валери Симеонов е обсъдил с него проблема, тъй като не го коментирали преди това.
Той коментира и отношенията си с президента Румен Радев. Всеки министър, който са пожелали, аз съм ги пуснал. Никога не съм заставал срещу негово решение. Не мога да разбера, защо мислите, че водим война. Вярно е, че той е харесван много от БСП. Има проблеми, натрупани от десетилетия. Искам да го попитам как неговата партия прие закон да се отменят всички престъпления, които неговата партия е правила. Всяка градивна критика я приемам. Но не стига, че той ни шамари ежедневно, а излиза, че ние водим война. Да не кажеш нищо за десетилетната история на БСП и да хвърляш всичко срещу ГЕРБ – не съм съгласен. Аз също мога да разказвам много, но не го правя. Не търся конфронтация с институциите. Надявам се до края на годината да се избере боен самолет. Когато криткуваш правителството, ще е справедливо да кажеш и за другите, призова премиерът Борисов.
"Нито веднъж не съм се конфронтирал с него по някаква тема, нищо, че си харесва БСП. Това си е негово право. Не стига, че той ни шамари ежедневно, а накрая излиза, че ние водим война", категоричен бе Борисов.
"Ние всеки ден се чудим как да излезем от техните грешки и да платим 3 млрд. за два реактора, които се чудим какво да правим във време на конфронтация. Когато има сложни отношение между Русия, САЩ, Китай, ЕС и Турция, какво да ги правим тези реактори? Така, че, когато критикуваш ГЕРБ и правителството, кажи една дума и за това, ако искаш да си справедлив. Ако всички тези пари за реактори, КТБ и централи бяха влезли в бюджета, нямаше ли да са по-високи доходите? Затова защо не се говори", попита премиерът.
По темата за "Турски поток" той обясни,че се изисква национален консенсус по темата и това са важните въпроси. "Искаме да направим всичко така, че да не последва съдбата на "Южен поток". Две години работихме по газов хъб "Балкан" и Юнкер дойде и каза, че одобряват. Руската страна също се съгласи. Това изисква дългосрочна и внимателна работа. Водихме преговори с руската страна и ще имаме газ за търгуване на този хъб.
Веднага трябва да сме наясно, че около 3 млрд. струва новата тръба и трябва да предвидим бюджет и да седнем с всички да измислим как да бъде финансирано и има ли риск. За да не заровим 3 млрд. в тръби под земята, ако има санкции срещу Русия и спре газа", каза Борисов. "Ако решим да имаме партньори, трябва да решим кои да са те. Видяхте, че Ципрас отиде да се моли в Русия, а ние имаме уверение от всички и сме първи. Затова сега трябва да намерим техническо решение. Ето по тази тема съм готов да чуя всякакво мнение и да го обсъдим", каза премиерът.
На въпрос за предсрочни парламентарни избори, той заяви, че те струват 50 млн. лв. и е по-добре да се похарчат за друго. "Май месец има европейски избори и тогава ще видим кой колко е силен. Не виждам в тази ситуация смисъл. Не виждам и алтернатива. БСП много говорят за алтернатива, но ако ги питате с кого ще управляват, щом патриотите са толкова лоши, ако трябва да си покажат кои ще са им министрите, ще ни улеснят много във взимането на решение и избирателите ще улеснят.
Когато има излишък и много пари, апетитите им стават големи. Но да не забравяме, че отиват в дефицит само за две години.
В политически смисъл нямам страхове, през какво ли не сме минали. Истинският ми страх е от мигрантската вълна, че дали ще се справят другите. А сега българите забравиха за това на базата на дипломацията, която водя и личните контакти, които имам.
Другото, от което ме е страх и не случайно настоях Русия да пусне обикновените моряци като жест. Тази конфронтация и необходимост от враг в много от държавите, да не избие в териториите около Черно море, защото ще бъдем много засегнати. Затова искам тези проекти да минат през България, защото където има газопроводи и реактори, война няма. Затова полагам толкова усилия - да няма война", каза още Борисов.