-
02 януари 2025 17:56
- 477
- 1
Рибите от вида нилска тилапия целенасочено повишават телесната си температура, когато са болни, писа испанското издание "Паис", като цитира китайски изследователи.
Те установяват, че рибата се премества в по-топли води, когато се разболее, за да имитира ефекта на треската при топлокръвните животни.
Преди около 600 милиона години, когато еволюционният взрив води до началото на първите животински форми, се появява и високата температура. Някои живи същества откриват, че когато се чувстват зле, престоят на по-топло място може да им донесе облекчение.
Днес се знае, че повишаването на температурата подобрява метаболизма, оптимизира имунните функции и потиска развитието на патогени. Стратегията е толкова успешна, че студенокръвните животни, сред които риби или гущери, я поддържат в продължение на милиони години. Някои търсят топли води, а други - изкарват повече време на слънце, отбелязват учените в статия, публикувана в изданието Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS).
Когато се появяват топлокръвните създания, сред които са и хората, тази защитна система отново е на преден план. При тях обаче не е необходимо да се търси топлина, защото тези видове могат да регулират собствената си вътрешна температура.
Изследователи от Източнокитайския университет в Шанхай и Центъра за морски науки и технологии в Циндао наблюдават поведението на нилската тилапия, за да разберат защо високата температура помага при инфекции.
При лабораторен експеримент се вижда, че риба, заразена с бактерията Edwardiella piscicida, се премества в по-топлата част на аквариума в продължение на пет дни. Студенокръвните риби правят това, за да предизвикат повишаване на телесната температура и то води до поредица от промени в телата им, които имат положителен ефект за преборването с инфекцията.
Когато тилапията се чувства зле и търси топла вода, тя губи апетит и става летаргична, както се случва с хората, когато имат треска. Рибата престанала да яде и, точно както при периодичното гладуване, организмът ѝ активира клетъчната автофагия - система за рециклиране, която изхвърля елементи и освобождава енергия, за да реагира по-добре на инфекцията.
Изследването на нилската тилапия показва също, че добре функциониращи процеси се запазват в продължение на стотици милиони години, оцеляват след безброй изчезвания на видове и се комбинират с други.
Преди около 450 милиона години се появяват първите животни с адаптивен имунитет, снабдени с редица механизми за идентифициране на конкретния нашественик. Въпреки че отговорът е по-бавен, той е и по-ефективен и генерира памет, която позволява по-добре да се отблъскват последващи атаки от същия организъм, отбелязва изданието.
Авторите на статията отбелязват, че способността за повишаване на телесната температура - автоматично, както правят топлокръвните животни, или чрез преместване на по-топли места, типично за студенокръвните животни, играе съществена роля за подобряване на имунитета и борбата с инфекциите. А това подобрява шансовете за оцеляване. С лабораторни експерименти е установено, че понижаването на температурата с фармакологични методи или чрез предотвратяване на движението увеличава смъртността на заразените животни, отбелязват учените в публикацията си.
Последвайте канала на
Свързани новини
Рибите се смаляват заради глобалното затопляне
04 март 202414:27
Рибите клоуни имат елементарни математически способности
02 февруари 202412:59
Рибите и мидите в Мраморно море ще са годни за ядене въпреки морската слуз
15 юни 202118:00
Водорасли, токсични за хората, са опасни и за рибите и мидите
13 април 202109:34
Рибите също отглеждат домашни любимци
14 декември 202011:51
Рибите виждат цветовете в морските дълбини чрез генна адаптация
10 май 201914:23
Испанец ще е новият треньор на Левски?
Галин Иванов с лют отговор: С президент Венци Стефанов Славия се бори да не изпадне
Венци Стефанов в здрава разправия с фенове, отправи тежки обвинения към Галин Иванов, и Вуцов си тръгва
Безидеен Арсенал загуби две точки в Брайтън
Барса елиминира с лекота отбор, срещу който се затрудни сериозно преди година
Страхотен Везенков при обрат на Олимпиакос в Солун
Коментари 1
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Мъж е в много тежко състояние след взрив на газова бутилка в София
04 януари 202519:14
Простреляха смъртоносно полицай по време на лов във Видинско
04 януари 202518:06
Акушерката от видеото с кючека с бебета: Просто потанцувах, танцът е терапия за децата
04 януари 202519:30
Преговорите за редовно правителство продължават
04 януари 202519:49
Сергей Станишев: Трябва да има ясно коалиционно споразумение
04 януари 202520:25
Провалиха се преговорите за коалиционно правителство в Австрия
04 януари 202521:37
Зеленски: Руските и севернокорейските сили са претърпели тежки загуби в Курска област
04 януари 202521:23
Един убит и двама ранени при полицейска акция в Ротердам
04 януари 202521:02
Разследват появата на дронове над пристанище в Дания
04 януари 202520:52
2025.01.02 | 21:52