България е с най-ниско равнището на цените за потребителски стоки и услуги в ЕС

Pixabay
share

През 2016 г. равнищата на цени за потребителски стоки и услуги се различават значително между страните от ЕС, показват данни на Евростат, разпространени от Националния статистически институт.

Дания (139 на сто от средното за ЕС) има най-високо равнище на цени, следвана от Ирландия (125 на сто), Люксембург и Швеция (по 124 на сто), Финландия и Обединеното кралство (по 121 на сто). Най-ниско е равнището на цените в България (48 на сто), докато в Полша (53 на сто) и Румъния (52 на сто) е около половината от средното за ЕС. НСИ отбелязва, че равнищата на цени за потребителски стоки и услуги в ЕС варират почти три пъти между държавите с най-ниски и най-високи равнища на цени.

Равнищата на цени за група "Храни и безалкохолни напитки" са най-високи в Дания и най-ниски в Полша и Румъния. През 2016 г. ценовото равнище на сравнима кошница от стоки в тази група в ЕС е повече от два пъти по-високо в най-скъпата страна в ЕС по отношение на най-евтината. Ценовите равнища са в диапазон от 62 на сто от средното за ЕС равнище в Полша и Румъния до почти 150 на сто от средното в Дания (148 на сто), следвана от Швеция (126 на сто), Австрия (123 на сто), Люксембург (121 на сто), Ирландия и Финландия (по 120 на сто).

Стоките от група "Алкохолни напитки и тютюневи изделия" са най-скъпи в Ирландия и Обединеното кралство. Ценовите равнища на стоките от тази група показват значителни разлики в страните - до три пъти. Най-ниските ценови равнища са регистрирани в България (56 на сто от средното), следвана от Унгария (67 на сто), Полша (68 на сто) и Румъния (69 на сто). Най-високите цени са наблюдавани в Ирландия (175 на сто) и Обединеното кралство (162 на сто), следвани на разстояние от трите северни членки на ЕС - Финландия, (135 на сто), Швеция (128 на сто) и Дания (122 на сто). От НСИ посочват, че тези големи ценови различия се дължат основно на различното данъчно третиране на тези продукти в държавите от ЕС.

Цените на услугите в група "Ресторанти и хотели" са повече от три пъти по-високи в Дания в сравнение с България . Равнищата са в границите от около 60 на сто от средното за ЕС - в България (44 на сто), Румъния (53 на сто) и Чехия (56 на сто), до 150 на сто в Дания и 144 на сто в Швеция.

Водещи новини

Още новини