Всеки трети българин мечтае да емигрира в... миналото

share

Близо 30% от българите биха предпочели живота на средновековен благородник. На второ място в този рейтинг на фантазмите се нареждат подреденият живот на германския чиновник от 19 век. Третата позиция заема живота на френските фермери от 20 век. Близо един от пет българи заявява, че би предпочел живот на древногръцки философ, а един от десет - живота на пещерен човек. Това сочат данните на проучване направено от социологически екип на Института за модерна политика.

Според Евгения Славова от ИМП методът за емигриране в миналото е доста разпространен в Европа. Обикновено от редица анализи и коментари за демографския срив, за емигрантските вълни и обезлюдяването на цели региони се стига до извода, че българина не харесва живота си, който води в момента в България. За това социологическия екип е тествал няколко характерни модерни фантазии. Оказва се, че най-привлекателната за хората от провинцията със средно образование е фантазията за германски чиновник от 19 век. За хората с висше образование, които са от София предпочитат да емигрират в миналото като древногръцки философи, обяснява още тя.

Друга част от доклада измерва рейтингите на политиците. По-малко от 5% разлика между ГЕРБ и БСП, ако изборите бяха днес.

За ГЕРБ биха гласували 25% от гласоподавателите, а БСП би спечелила 22,2 на сто от вота на гражданите.

Ако изборите бяха днес, за кого бихте гласували, отговорите на анкетираните на този въпрос биха пратили в Народното събрание 6 партии и формации. Освен управляващите и левицата, във властта биха влезли още ДПС с 5.3 %, Движение „България на гражданите" с 4,9 %, Атака с 4,1 на сто и новосъздадената коалиция "РЗС и Марешки" с малко над допустимия праг.

Ако изборите бяха днес, ГЕРБ би събрала 27% от българския вот, БСП - малко над 22%, показва изследването.

Президентът Росен Плевнелиев дава най-висок положителен рейтинг от 51,7% сред българските политици. След него се нарежда и премиерът Бойко Борисов с положителен рейтинг от близо 39,6 процента. В рамките на месец одобрението към министър-председателя е спаднало с 10%. Неодобрението към Борисов е 38,6 процента. Лидерът на БСП Сергей Станишев получава одобрение от близо 30%. Неодобрението към председателя на червените е близо 45%.

По повод предстоящия референдум за развитието на ядрената енергетика у нас Института за модерна политика отчете, че над 50% от българите биха участвали в допитването, а 64% от българските граждани ще дадат своя положителен отговор на въпроса.

Остава опасението, че референдумът ще бъде нелегитимен, защото по закон трябва да участват поне толкова граждани, колкото са гласували на последните парламентарни избори. Изчисленията на Института показват, че на референдума ще отидат да гласуват около 3,5 млн. български граждани, а на парламентарните избори през 2009 година до урните са отишли над 4 050 000 българи.

Водещи новини

Още новини