-
02 октомври 2024 15:38
- 1144
- 1
В присъствието на злонамерени трети страни, известни като противници, криптографията позволява сигурна комуникация. Криптирането превръща входните данни (т.е. обикновен текст) в криптирани изходни данни (т.е. криптиран текст), като използва алгоритъм и ключ.
Криптографията е изучаването и прилагането на сигурни съобщения. С помощта на криптографията транзакциите с цифрова валута могат да бъдат псевдонимни, сигурни и „ненадеждни“, без да е необходима банка или друг посредник.
Името „монета“ идва от гръцката дума, която означава „тайна“. Това е много широк термин, който обхваща много форми на цифрови пари. Криптографията, като наука и практика за изпращане на сигурни, криптирани съобщения или данни между две или повече страни, е това, което представлява криптовалутата.
Криптографията е процес на писане или четене на тайни съобщения. При криптографията съобщението първо се криптира, което скрива съдържанието му от всеки друг, освен от получателя, за когото е предназначено. След това получателят декриптира съобщението, което му позволява да види съдържанието му.
Транзакциите с криптовалута стават анонимни, сигурни и „ненадеждни“ с помощта на криптовалута. В средата на транзакцията се намира правителството или друга трета страна. А когато става въпрос за цифрови пари, криптографията не е просто важна; нашите компютри и мрежи постоянно криптират и декриптират данни – от всичко, което правите в Google, до всеки имейл, който изпращате, пише Рахул Намбиампурат в статия, публикувана в cryptoguide.bg.
Защо криптографията е толкова важна?
Криптовалутите се основават на сложна математика. Сатоши Накамото, псевдоним на неизвестно лице или група от хора, изобретява Биткойн през 2009 г. като официален документ, публикуван на уебсайт за криптография.
Проблемът с двойното харчене беше най-трудният въпрос, който Сатоши Накамото реши. Тъй като Биткойн е само набор от кодове, какво пречи на някого да създаде и похарчи множество копия на парите си? Подходът на Накамото се основаваше на криптиране с публичен и частен ключ, което е добре познат метод за криптиране, използван днес.
Използването на криптиране с публични и частни ключове, както е при Биткойн (както и при Етериум и други криптовалути), позволява на непознати лица да извършват сигурни трансакции, без да е необходим „доверен посредник“, като например банка или PayPal по средата.
Каква е разликата между криптирането с публичен и частен ключ?
Всички потребители имат частен ключ (по същество много силна парола), от който мрежата на Биткойн генерира свързан публичен ключ. Можете свободно да споделяте публичния си ключ с когото и да било; всъщност това е всичко, от което се нуждае всеки, за да ви изпрати биткойни. За да получите достъп до тези средства, обаче, ще ви е необходим секретен ключ.
Част от привлекателността на Биткойн е партньорската мрежа, която използва криптографски техники за удостоверяване на трансакциите.
С помощта на операция с низове от данни, наречена „хеширане“, публичният ви ключ се генерира от частния ви ключ. Хеширането е много трудно да се обърне, така че никой не може да получи достъп до частния ви ключ, ако знае само публичния ви ключ.
/.../
Техники за криптография
Криптографията е практика за създаване и разбиване на кодове, която използва математически алгоритми за кодиране и декодиране на данни. Този клон на математиката често невидимо крие информация на видно място, като използва методи като микроточки, сливане на думи и други прикрития на картини.
В днешния свят, доминиран от компютри, криптографията обаче най-често се занимава с криптирането на обикновен текст в криптиран текст (процес, наречен криптиране) и след това обратно (известен като декриптиране). Криптографите са тези, които практикуват тази дисциплина.
Последвайте канала на
Свързани новини
САЩ санкционираха Сергей Иванов и компанията за криптовалути "Криптекс"
26 септември 202420:12
В Германия затвориха 47 криптоборси заради укриване на произхода на средства
19 септември 202416:13
Тръмп си купи бургери с Биткойн, в крипто държи най-малко 1 млн. долара
19 септември 202412:56
Тръмп представи бизнес с криптовалути
17 септември 202409:07
ФБР: Гражданите на САЩ са загубили рекордни суми от измами с криптовалута през миналата година
13 септември 202418:24
Регулират със закон търговията с криптовалута у нас
26 август 202415:17
Нидерландският финансов регулатор: Криптовалутите остават високорискови активи
18 ноември 202418:54
Коментари 1
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
ПП-ДБ оттеглят кандидатурата си за председател на НС, подкрепят Силви Кирилов
18 ноември 202418:05
Защо съюзът между ГЕРБ и ПП-ДБ изглежда обречен
18 ноември 202420:21
Дани Каназирева: Урокът не е научен - отиваме отново на избори
18 ноември 202418:57
Хампарцумян за Бюджет 2025: Задачата е как да си покрием и главата, и краката, ако одеялото е късо
18 ноември 202420:43
Подуправителят на БНБ Петър Чобанов: Кризите не са приключили
18 ноември 202420:23
Водещите новини! „Да, България“ алармира ДАНС за незаконното руско консулство в централа на БСП. ПП: Главчев „награди“ общини на Пеевски (и още…)
18 ноември 202419:04
Руското МВнР: Удари с ракети ATACMS по Русия означават пряко участие на САЩ във войната
18 ноември 202421:02
Какви са далекобойните оръжия, които САЩ предоставя на Украйна?
18 ноември 202419:04
Бездомник уби двама души в Манхатън
18 ноември 202421:25
2024.10.02 | 18:58