Проф. Янаки Стоилов: До 10 януари трябва да бъдат предоставени изборните книжа за повторното преброяване

Кадър - Нова телевизия
share

Очакваме по график на ЦИК от днес да пристигат изборните материали, съхранявани в общините. Първо трябва да бъдат събрани в областните центрове и докарани в съда. Създали сме организация те да бъдат съхранявани в специални помещения. Това заяви в ефира на Нова телевизия конституционният съдия проф. Янаки Стоилов. 

Той е докладчик по казуса с повторното преброяване на бюлетините от над 2200 секции на изборите. "Дейността ще бъде извършена от експерти, определени от Конституционния съд. Повечето от тях имат опит в подобни проверки. Те ще трябва да прегледат всички изборни материали в определените секции, като в 442 от тях трябва да се провери и дали недействителните бюлетини, вписани в протоколите, наистина съответстват на гласовете. Законът създава предпоставки за нарушения", обясни Стоилов.

Янаки Стоилов разкри какво ще е обект на проверка по делото за касиране на изборите

По думите му до 10 януари е крайният срок, в който да бъдат предоставени изборните книжа за повторното преброяване. "Изискали сме информация защо в някои секции е липсвало видеонаблюдение, това е дало основание на Конституционния съд да ги включи в новата проверка. Ако са дописани избиратели и някой се е подписал за тях, това несъответствие няма как да бъде установено. Ние обаче можем с точност да установим дали хартиените бюлетини и тези от машините съответстват на бройката в протоколите. Също така и дали те са съставени по законовите изисквания. Едва тогава бихме могли да кажем дали в числово изражение резултатите съвпадат", посочи съдията. 

Според него частичната проверка на изборните книжа може да доведе до различни резултати. "Тя се прави в определени оспорени секции, но не се знае какъв ще бъде обхватът на резултата, нито неговото отражение", допълни Стоилов. 

Въпреки невъзможността да бъде избран председател на Народното събрание, той изрази становище, че няма пречка да се извършат определен кръг от активности. "Пример е регистрацията на парламентарните групи. Те отговарят на изискванията и могат да функционират в рамките на парламента. Вторият въпрос е дали в тази ситуация президентът би започнал консултации и дали те биха довели до резултат. Дори това да се случи и той връчи проучвателните мандати, ще бъде отворен казусът с вариантите за служебен премиер. В този списък вече няма да е председателят на НС, защото няма да има редовен такъв", коментира проф. Стоилов.

Водещи новини

Още новини